Czy "Za życiem" skutecznie pomoże rodzinom?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:00
Tydzień temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Za życiem", która ma wspomóc rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Z czym na co dzień borykają się takie rodziny?
Audio
  • Ekspertki i mamy niepełnosprawnych dzieci dyskutują o ustawie "Za życiem"(Damska torebka)
Czy Za życiem skutecznie pomoże rodzinom?
Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością podkreśla, że gdy rodzic dowiaduje się o niepełnosprawności czy ciężkiej chorobie swojego dziecka, przede wszystkim czuje się opuszczony przez państwo. - Przy wypisie ze szpitala dostaje zalecenia medyczne, a zupełnie nie ma wsparcia społecznego. Do tej pory ośrodki pomocy społecznej nie otrzymywały informacji, że w ich rejonie rodzi się chore dziecko, a jeśli rodzic samodzielnie udał się do OPS, spotykał się z bezradnością, bo nie było możliwości przyznania asystenta rodziny - wyjaśnia dr Dudzińska. Ten stan rzeczy zmienia nowa ustawa. Do końca roku ma natomiast powstać rządowy program wspierania rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Agnieszka Kossowska, mama niepełnosprawnego Franka, zwraca natomiast uwagę na słaby - jej zdaniem - punkt ustawy "Za życiem": - Te dzieci, które zostaną zdiagnozowane po 1. roku życia, nie mogą liczyć na "pakiet startowy". U mojego syna wszystkie diagnozy padły po 2. roku życia - podkreśla. Opowiada też o "wyrywaniu normalności" i braku szacunku do osób dotkniętych niepełnosprawnością.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: dr Agnieszka Dudzińska (Instytut Studiów Politycznych PAN, Centrum Badań nad Niepełnosprawnością, mama niepełnosprawnego Stefka) oraz Agnieszka Kossowska (autorka książki "Duże sprawy w małych głowach", mama niepełnosprawnego Franka, autorka bloga "Dzielny Franek")

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 11.12

mg/pg

Czytaj także

Eksperci na rzecz dzieci z "niepełną sprawnością"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 10:35
Krzysztof Drwal w przeszłości związany był m.in. z radiową Jedynką, a dziś pracuje dla Telewizji Polskiej. Jednak to nie dziennikarstwo jest jego głównym zajęciem. Gość audycji działa w tarnowskim stowarzyszeniu "Ich lepsze jutro".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za życiem". Plusy i minusy rządowego programu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:05
4 listopada Sejm, przy sprzeciwie 140 posłów PO i Nowoczesnej, uchwalił rządową ustawę "Za życiem". Zgodnie z tym prawem z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warto, by osoby z niepełnosprawnością spróbowały zrobić z niej atut"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:47
19 listopada odbędzie się święto osób niepełnosprawnych - 21. Wielka Gala Integracji podsumowująca roczne działania fundacji "Integracja". O uroczystości w radiowej Jedynce rozmawiali członkowie organizacji, Dorota Adamów-Bielkowicz i Tomasz Karcz - jednoręki fryzjer i projektant.
rozwiń zwiń