Czy słowa straciły sens?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:00
- Nie umiemy już czytać. Mam na myśli to, że czytamy oczami. Skanujemy, wyłapujemy z ekranu na którym wciąż się zmienia. Natomiast, żeby zrozumieć, trzeba przeczytać na głos, trzeba sobie wyobrazić, że to człowiek sam mówi. Dopiero jak człowiek to przepuści przez siebie, zaczyna rozumieć, o co tam chodzi - podkreśla prof. Marian Płachecki.
Audio
  • Czy słowa straciły sens? Co dalej z językiem (Damska torebka/Jedynka)
Czy słowa straciły sens?
Foto: pixabay.com/Anher

Jak przyznaje gość "Damskiej torebski" takich sytuacji jest jednak coraz mniej. Zdaniem Anety Liberackiej jesteśmy rozleniwieni cywilizacją obrazu. - Tekst musi nieść "coś" w trzech pierwszych wyrazach, bo dalej już nie czytamy - mówi szefowa portalu Stacja 7.

Aneta Liberacka Głównie skanujemy, podanie czegoś na obrazku bardzo rozleniwia

Jak zwróciła uwagę jedna z prowadzących powinniśmy wrócić do wartości słowa, bo to jest ogromna moc. - Dużo mówimy, słów pada mnóstwo, ale czy przywiązujemy wagę do ich znaczenia? A  przecież "na początku było Słowo". Słowo ma ogromna moc, można nim niszczyć jak mieczem, ale można spowodować uśmiech na twarzy, radość. Dobrze byłoby, gdyby słowa były mostem między ludźmi i łączyły, a nie dzieliły, żeby nie były to słowa nienawiści - podkreśliła Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Czy osoby z różnych pokoleń mają dostęp do tych samych mediów? Czy chcą do nich sięgać? Czy straconą w internecie wiarygodność można odzyskać? Dlaczego prof. Płachecki zdecydował się na staż w jednym z polskich tabloidów i co go to nauczyło? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Aneta Liberacka (szefowa portalu Stacja 7), prof. Marian Płachecki (literaturoznawca, kulturoznawca SWPS)

Data emisji: 26.11.2016

Godzina emisji: 11.12

gs/mc

Czytaj także

"Emigracja wreszcie jest także kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 15:16
- Po raz pierwszy w historii emigracja jest tak równościowa. Do tej pory obowiązywał mit emigracji politycznej, w którym to mężczyzna uciekał przed opresyjnym systemem. Dziś połowa Polaków, którzy emigrują to kobiety - mówi badaczka literatury dr Anna Kronenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy i seriale historyczne kształtujące nasz patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 15:57
- Poza "Czasem honoru" grałem też w "Karbali" i w "Miasto 44", w filmach pokazujących jak fascynujący jest świat wojska, jak fascynujące są historie ludzi, często nie będących krystalicznymi, mającymi wady, ale też ogromne zalety. Wydźwięk każdego z nich jest zdecydowanie antywojenny - oceniał aktor Antoni Królikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Za życiem" skutecznie pomoże rodzinom?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:00
Tydzień temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Za życiem", która ma wspomóc rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Z czym na co dzień borykają się takie rodziny?
rozwiń zwiń