X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co sprawia, że pomagamy innym?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 13:15
- Debata o altruizmie jest jedną z najciekawszych w naukach społecznych - na ile jest on czymś wrodzonym, a na ile sytuacyjny - mówi Maria Rogaczewska z Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych UW.
Audio
  • Jak rodzi się w nas filantropia? (Damska torebka/Jedynka)
- Pomaganie jest zaraźliwe. Ludzie widząc, że ktoś emanuje dobrocią, też chcą być lepsi. Stają się lepsi.
- Pomaganie jest zaraźliwe. Ludzie widząc, że ktoś emanuje dobrocią, też chcą być lepsi. Stają się lepsi.Foto: pixabay.com/sasint

- Biorąc jednak pod uwagę różne zachowania, które są badane, jeśli chodzi o działania przeciwne do altruizmu, czyli m.in. przemoc grupową czy ksenofobię, coraz częściej się mówi, że dla wyjaśnienia tych zachowań niezwykle ważny jest kontekst sytuacyjny. Że możliwe są warunki, w których można skłonić osobę poczciwą, zwyczajną do bardzo złych zachowań. To pokazują eksperymenty Milgrama, podczas których ludzie przebrani za strażników w wiezieniu stawali się okrutni - przypomina gość "Damskiej torebki". Podobnie - dodaje Maria Rogaczewska - są konteksty i sytuacje, kiedy ludzie są bardziej skłonni pomagać innym. - Np. wtedy, gdy obcujemy bardzo blisko z drugim człowiekiem. Wtedy jest szansa, że podejdziemy do niego bardziej empatycznie. Niezwykle ważne są tu też kwestie wychowania - podkreśla.


Dziewczynka 1200.jpg
Dorosłe dzieci. Dlaczego niedojrzałość jest w cenie?

Ewa Gronkiewicz z Fundacji z Serca Ochotnego opowiadając o swoich doświadczeniach w pomaganiu innym zaznacza, że u niej było ono naturalną konsekwencją bycia harcerką. - Jeśli miałabym powiedzieć z czego generalnie wynika pomaganie, to wydaje mi się, że są cztery grupy ludzi, które pomagają. Pierwsza to są osoby predestynowane do tego od urodzenia. To ci, którzy na podwórku wiążą młodszym buty i zawsze się pochylają nad kimś, kto jest słabszy. Druga grupa, to osoby, które doświadczyły jakiejś traumy. Trzecią tworzą ludzie, którzy trafili do pomagania innym niejako przypadkiem, bo np. dziecko koleżanki było chore, a później okazało się, że muszą to robić dalej, bo pomaganie wciąga. Czwarta grupa to ludzie zamożni, którzy pomagają niejako ze strachu, bojąc się, że jeśli nie podzielą się tym, co mają, to coś złego im się przydarzy - wylicza gość Jedynki.

Czy z punktu widzenia społecznego pomaganie innym jest konieczne? Czy zaangażowanie się na rzecz innych, aby nadać sens swojemu cierpieniu naprawdę pomaga? Co jest najbardziej kluczowe w pomaganiu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą:  Marta JanuszewskaAgata Puścikowska

Goście: Ewa Gronkiewicz (Fundacja Z Serca Ochotnego), Andrzej Klewin (Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i Ich Rodzin Słonik), Maria Rogaczewska (kierownik Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 11.10

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy i seriale historyczne kształtujące nasz patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 15:57
- Poza "Czasem honoru" grałem też w "Karbali" i w "Miasto 44", w filmach pokazujących jak fascynujący jest świat wojska, jak fascynujące są historie ludzi, często nie będących krystalicznymi, mającymi wady, ale też ogromne zalety. Wydźwięk każdego z nich jest zdecydowanie antywojenny - oceniał aktor Antoni Królikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Za życiem" skutecznie pomoże rodzinom?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:00
Tydzień temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Za życiem", która ma wspomóc rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Z czym na co dzień borykają się takie rodziny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy słowa straciły sens?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:00
- Nie umiemy już czytać. Mam na myśli to, że czytamy oczami. Skanujemy, wyłapujemy z ekranu na którym wciąż się zmienia. Natomiast, żeby zrozumieć, trzeba przeczytać na głos, trzeba sobie wyobrazić, że to człowiek sam mówi. Dopiero jak człowiek to przepuści przez siebie, zaczyna rozumieć, o co tam chodzi - podkreśla prof. Marian Płachecki.
rozwiń zwiń