Pomoc bezdomnym miarą naszego człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:34
- Każdy człowiek, bez względu na wszystko, ma prawo do tego, by był traktowany z szacunkiem - apelowała Adrianna Porowska, na co dzień pomagająca bezdomnym.
Audio
  • Jak pomagać osobom dotkniętym kryzysem bezdomności (Damska torebka/Jedynka)
Nie ma bezdomności z wyboru - twierdzi Agnieszka Sikora
Nie ma bezdomności z wyboru - twierdzi Agnieszka SikoraFoto: pixabay

Od 1 listopada 2016 roku z wychłodzenia zmarło w Polsce 86 osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Czy da się te okropne statystyki wyeliminować i ratować takich ludzi? Według oficjalnych danych w Polsce jest 36 tysięcy osób bezdomnych.

Agnieszka Sikora Jest miarą naszego człowieczeństwa na ile jesteśmy w stanie zainteresować się drugim człowiekiem w kryzysie. Nieważne, czy pomoc ma charakter doraźny czy trwały

- Na ulicy widzimy ludzi brudnych, zaniedbanych, często pijanych. Możemy przejść obojętnie, pomyśleć, że to nas nie dotyczy, bo ten człowiek jest sam sobie winien... A przecież powinniśmy zareagować - mówiła Adrianna Porowska. 

Goszczące w audycji Adrianna Porowska i Agnieszka Sikora na co dzień pomagają bezdomnym. - W dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do internetu i może łatwo znaleźć pomoc dla osób bezdomnych. Poświęcić tej osobie chwilę, zadzwonić do straży miejskiej i poczekać, aż taką osobę zabiorą. Jeśli nie będziemy reagować, to ci ludzie będą umierać nawet po przejściu fali mrozów w wyniku odmrożeń i innych chorób - przestrzegała Agnieszka Sikora.

Adrianna Porowska Bezdomny to nie zawsze jest starszy Pan z brodą. To też młoda, ambitna dziewczyna, której skończył się pobyt w rodzinie zastępczej

- Wcześniej bezdomnych widziałem jako problem społeczny, a po rozmowach z nimi, po bliższym poznaniu osób dotkniętych dramatem bezdomności, widzę w nich ludzi i podkreślam, że człowiek bezdomny to nie tylko "żołądek" to też "dusza" - mówił ks dr Janusz Chyła, który przy parafii w Chojnicach prowadzi jadłodajnię, w której bezdomni nie tylko dostają jedzenie, ale też spotykają się z wolontariuszami, duszpasterzami, specjalistami.

Jak przełamywać osobiste lęki przed kontaktami z osobami bezdomnymi,  gdzie możemy szybko znaleźć adresy i numery telefonów placówek z pomocą, czy da się systemowo rozwiązać problem bezdomności, o tym rozmawialiśmy w audycji. Usłyszeliśmy także fragment reportażu Katarzyny Stoparczyk z marca 2016 r. z Trójki z jadłodajni dla ubogich i bezdomnych przy klasztorze zakonu kapucynów w Warszawie, a Piotr Żyłka opowiedział o akcji "Zupa na Plantach", która rozpoczęła się w  listopadzie 2016 r. od jednego gara zupy, a dziś rozrosła do ogromnego magazynu pomocy dla bezdomnych.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Agata Puścikowska, Mira Jankowska

Goście: Adriana Porowska (dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i Kierownik Pensjonatu Socjalnego "Św. Łazarz” ), Agnieszka Sikora (prezes Fundacji Po Drugie), Piotr Żyłka (dziennikarz, redaktor naczelny portalu deon.pl), ks dr Janusz Chyła prowadzi jadłodajnie w Chojnicach

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 11.13

ab/gs

Czytaj także

Portretuje tych, od których ludzie odwracają wzrok

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 10:45
- W naszym zabieganym świecie prawie nikt nie może pochwalić się domem, który wykracza poza materialne pojęcie. Dlatego bezdomność to nie abstrakcja, może dotyczyć każdego z nas - mówi Jacek Hajnos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gajusz" - miejsce pełne miłości i opieki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 10:50
Nazywana "cesarzową" Tisa Żawrocka–Kwiatkowska to matka, filmoznawca i podróżniczka, która od 20 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mróz nie odpuszcza Europie.W Rzymie pomoc bezdomnym oferuje papież Franciszek i Kościół

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 21:04
Z inicjatywy papieża Franciszka w Rzymie z powodu fali zimna noclegownie dla bezdomnych są otwarte przez całą dobę. Koczującym na ulicach rozdawane są termiczne śpiwory. Taką pomoc niesie najbiedniejszym urząd papieskiego jałmużnika abpa Konrada Krajewskiego.
rozwiń zwiń