X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomoc bezdomnym miarą naszego człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:34
- Każdy człowiek, bez względu na wszystko, ma prawo do tego, by był traktowany z szacunkiem - apelowała Adrianna Porowska, na co dzień pomagająca bezdomnym.
Audio
  • Jak pomagać osobom dotkniętym kryzysem bezdomności (Damska torebka/Jedynka)
Nie ma bezdomności z wyboru - twierdzi Agnieszka Sikora
Nie ma bezdomności z wyboru - twierdzi Agnieszka SikoraFoto: pixabay

Od 1 listopada 2016 roku z wychłodzenia zmarło w Polsce 86 osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Czy da się te okropne statystyki wyeliminować i ratować takich ludzi? Według oficjalnych danych w Polsce jest 36 tysięcy osób bezdomnych.

Agnieszka Sikora Jest miarą naszego człowieczeństwa na ile jesteśmy w stanie zainteresować się drugim człowiekiem w kryzysie. Nieważne, czy pomoc ma charakter doraźny czy trwały

- Na ulicy widzimy ludzi brudnych, zaniedbanych, często pijanych. Możemy przejść obojętnie, pomyśleć, że to nas nie dotyczy, bo ten człowiek jest sam sobie winien... A przecież powinniśmy zareagować - mówiła Adrianna Porowska. 

Goszczące w audycji Adrianna Porowska i Agnieszka Sikora na co dzień pomagają bezdomnym. - W dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do internetu i może łatwo znaleźć pomoc dla osób bezdomnych. Poświęcić tej osobie chwilę, zadzwonić do straży miejskiej i poczekać, aż taką osobę zabiorą. Jeśli nie będziemy reagować, to ci ludzie będą umierać nawet po przejściu fali mrozów w wyniku odmrożeń i innych chorób - przestrzegała Agnieszka Sikora.

Adrianna Porowska Bezdomny to nie zawsze jest starszy Pan z brodą. To też młoda, ambitna dziewczyna, której skończył się pobyt w rodzinie zastępczej

- Wcześniej bezdomnych widziałem jako problem społeczny, a po rozmowach z nimi, po bliższym poznaniu osób dotkniętych dramatem bezdomności, widzę w nich ludzi i podkreślam, że człowiek bezdomny to nie tylko "żołądek" to też "dusza" - mówił ks dr Janusz Chyła, który przy parafii w Chojnicach prowadzi jadłodajnię, w której bezdomni nie tylko dostają jedzenie, ale też spotykają się z wolontariuszami, duszpasterzami, specjalistami.

Jak przełamywać osobiste lęki przed kontaktami z osobami bezdomnymi,  gdzie możemy szybko znaleźć adresy i numery telefonów placówek z pomocą, czy da się systemowo rozwiązać problem bezdomności, o tym rozmawialiśmy w audycji. Usłyszeliśmy także fragment reportażu Katarzyny Stoparczyk z marca 2016 r. z Trójki z jadłodajni dla ubogich i bezdomnych przy klasztorze zakonu kapucynów w Warszawie, a Piotr Żyłka opowiedział o akcji "Zupa na Plantach", która rozpoczęła się w  listopadzie 2016 r. od jednego gara zupy, a dziś rozrosła do ogromnego magazynu pomocy dla bezdomnych.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Agata Puścikowska, Mira Jankowska

Goście: Adriana Porowska (dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i Kierownik Pensjonatu Socjalnego "Św. Łazarz” ), Agnieszka Sikora (prezes Fundacji Po Drugie), Piotr Żyłka (dziennikarz, redaktor naczelny portalu deon.pl), ks dr Janusz Chyła prowadzi jadłodajnie w Chojnicach

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 11.13

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Portretuje tych, od których ludzie odwracają wzrok

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 10:45
- W naszym zabieganym świecie prawie nikt nie może pochwalić się domem, który wykracza poza materialne pojęcie. Dlatego bezdomność to nie abstrakcja, może dotyczyć każdego z nas - mówi Jacek Hajnos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gajusz" - miejsce pełne miłości i opieki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 10:50
Nazywana "cesarzową" Tisa Żawrocka–Kwiatkowska to matka, filmoznawca i podróżniczka, która od 20 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mróz nie odpuszcza Europie.W Rzymie pomoc bezdomnym oferuje papież Franciszek i Kościół

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 21:04
Z inicjatywy papieża Franciszka w Rzymie z powodu fali zimna noclegownie dla bezdomnych są otwarte przez całą dobę. Koczującym na ulicach rozdawane są termiczne śpiwory. Taką pomoc niesie najbiedniejszym urząd papieskiego jałmużnika abpa Konrada Krajewskiego.
rozwiń zwiń