X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Babcie Anno Domini 2017. Jakie są?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:20
- Współczesne babcie mają mniej wolnego czasu, ale i wnukowie też go mają mniej. Harmonogram naszych wzajemnych kontaktów jest dużo bardziej skomplikowany niż ten, który pamiętam z mego własnego dzieciństwa - mówiła Dorota Maj, dziennikarka i babcia.
Audio
  • Jaka jest współczesna polska babcia rozmawiają psycholog i babcia 8-latki (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/tookapic

Dorota Maj wskazała też na kolejną zmianę. - Dziś większość babć pracuje zawodowo, a rodziny nie żyją tak wielopokoleniowo jak kiedyś. Żyjemy pod presją, więcej czasu spędzamy w pracy, więc do spotkań z wnukami staranniej się przygotowujemy i bardziej się na nie cieszymy - stwierdziła Dorota Maj.

Odnosząc się do stereotypu, że "rodzicie wychowują, a dziadkowie rozpieszczają" Dorota Maj wyznała, że nie ma zamiaru wtłaczać swojej wnuczki w żadne ramy. - Od ram jest szkoła i rodzice, a ja jestem od tego, by otwierać jej horyzonty, puszczać wodze fantazji. Staram się podążać za jej wyobraźnią, towarzyszyć jej i ewentualnie to rozwijać - opisywała swoje relacje z Mają dziennikarka.

O rozpieszczającej roli dziadków mówiła psycholog dr Sabina Zalewska - Dziadkowie są cierpliwi, chętnie opowiadają wnukom świat, a to buduje silną relację. Ta relacja po latach jest lepiej postrzegana niż relacja z rodzicami. Zdarzają się otwarte lub ukryte konflikty dotyczące dziecka na linii rodzice - dziadkowie. Obecnie kontakty wnucząt z dziadkami są ze względu na osobne zamieszkiwanie "skumulowane". Dziadkowie ten czas wykorzystują maksymalnie, pozwalając dziecku totalnie na wszystko i nie działają wychowawczo. Rodzice oceniają, że po takich pobytach potrzeba nawet dwóch tygodni, by dziecko wróciło w ramy wychowania obowiązujące w domu - tłumaczyła ekspertka. 

Jak miłość rodzicielska współgra z miłością do wnucząt, co się zmienia w życiu kobiety, gdy się staje babcią, jak rodzice i dziadkowie mogą ustalić wspólnie zasady wychowania by unikać konfliktów, jak przez ostatnie lata zmieniło się postrzeganie babć i dlaczego niektóre kobiety nie chcą wejść w rolę babci? O tym także w audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Marta Januszewska, Mira Jankowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: dr Sabina Zalewska (etyk z UKSW), Dorota Maj (dziennikarka, redaktorka i szefowa magazynów kobiecych, a prywatnie babcia Mai)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 11.12

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starość i radość. Jak cieszyć się życiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 01:43
- Chcemy pokazywać, że osoby starsze nie są niewidzialne. Jest w nich potencjał doświadczenia i wiedzy, są nośnikami tego, co się wydarzyło oraz co już odchodzi - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młode macierzyństwo. Początek szczęścia czy koniec świata?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 14:00
13 tys. nastolatek rocznie zostaje w Polsce matkami. U kogo mogą szukać pomocy? Czego najbardziej się boją nastolatki w ciąży? Czy młode mamy mogą liczyć na pomoc swoich rodziców?
rozwiń zwiń