X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoły jednopłciowe lepsze niż koedukacyjne?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 15:00
W Szwecji testowane jest oddzielne nauczanie dla chłopców i dziewcząt (nauczanie zróżnicowane). W audycji dyskutujemy o tym, czy taki model jest lepszy niż powszechnie przyjęta koedukacja.
Audio
  • Wady i zalety szkół jednopłciowych i koedukacyjnych (Damska torebka/Jedynka)
Szkoły jednopłciowe często chętniej sięgają do tradycji, m.in. wprowadzając mundurki
Szkoły jednopłciowe często chętniej sięgają do tradycji, m.in. wprowadzając mundurkiFoto: Shutterstock.com

Siostra Karolina Łuczak, dyrektor żeńskiego gimnazjum i liceum, podkreśla, że rozdzielenie uczniów ze względu na płeć pozwala lepiej dostosować metody nauczania do ich potrzeb. - Do chłopców należy mówić bardziej zdecydowanie, krótszymi zdaniami, dziewczynki, zwłaszcza młodsze, mogą odebrać to tak, że pani była na nie zła. Dziewczyny potrzebują też więcej czasu na wypowiedzenie się, lubią mówić - podkreśla s. Karolina Łuczak. - W szkole koedukacyjnej chłopcy mają trudniej, początkowo rozwijają się wolniej pod względem pisania i czytania i porównywanie ich do dziewczynek, które pięknie rysują szlaczki i czytają, jest niesprawiedliwe - dodaje.

Z tą opinią nie zgadza się Joanna Goc-Matyskiel, pedagog i dyrektor prywatnej podstawówki, która podkreśla, że szkoła powinna opierać się na pełnej indywidualizacji. - W moim odczuciu płeć nie ma żadnego znaczenia, ważne jest to, kto jaki jest. My mamy do czynienia z całą masą bardzo ruchliwych dziewczynek, które uwielbiają rywalizację, i z chłopcami, którzy jako zajęcia dodatkowe wybierają grę na skrzypcach czy pianinie - argumentuje.

Czy wzorowy uczeń to... dziewczynka? Co o nauczaniu zróżnicowanym sądzą sami uczniowie? Czy indywidualne podejście do uczniów stosowane w szkołach prywatnych da się przenieść do szkół publicznych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska, Agata Puścikowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Joanna Goc-Matyskiel (pedagog i dyrektor szkoły podstawowej Gaudeamus w Józefosławiu), s. Karolina Łuczak (dyrektor żeńskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek w Warszawie)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 11.12

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak odpoczywać, aby wakacje były nowym początkiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 15:00
Na myśl o wakacjach nie wszystkim robi się błogo. Wielu z nas ma jednak wypróbowane sposoby, dzięki którym, nawet kilka dni wolnego, dają szansę nie tylko podreperować nasze nadwątlone siły ale i odnowić kontakt z samym sobą.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była minister edukacji: to nie czas na rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 13:40
- Edukacja potrzebuje reform, choćby dlatego, że świat wokół się zmienia – mówiła Krystyna Szumilas z PO. Przy tym, w ocenie byłej minister oświaty, potrzebna jest ewolucja, a nie rewolucja. Uważa ona również, że szkoła w Polsce jest zbyt restrykcyjna, a to ogranicza otwartość uczniów na świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice, szkoła czy... popkultura? Kto nas uczy historii?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:00
Narodowe Centrum Kultury sprawdziło, skąd - poza szkołą - czerpiemy wiedzę historyczną. - Pasjonaci, którzy dziś szukają wiedzy w internecie, kiedyś zostali przez kogoś zainteresowani, a często była to osoba z rodziny - mówi dr Tomasz Kukołowicz z NCK.
rozwiń zwiń