Czy kobiety chętnie zajmują się naukami technicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:20
W obchodzonym dopiero po raz 2. Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce rozmawiamy o tym, dlaczego w naukach ścisłych, informatyce i nowych technologiach wciąż dają o sobie znać stereotypy związane z płcią.
Audio
  • Magda Niedźwiecka, dr Bianka Siwińska , Ilona Skarbowska o przełamywaniu stereotypu, że nauki ścisłe nie są dla kobiet (Damska torebka/Jedynka)
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock.com/Khakimullin Aleksandr

- Myślę, że Maria Skłodowska byłaby dumna, że pozycja kobiet wzrosła na tyle, że ufundowano im specjalne święto - mówiła Magda Niedźwiecka, autorka książki o polskiej noblistce. - Maria Skłodowska była idealnym przykładem feministki. We wszystkim niemal była pierwsza, najlepsza, ale feministek jawnie i otwarcie nie popierała, zresztą jak większość kobiet w tych czasach - dodał gość radiowej Jedynki.

Pytana o inspirację do napisania książki, Magda Niedźwiedzka przypomniała, że Maria Sklodowska-Curie jest drugą po Einsteinie najbardziej ulubioną noblistką. 

Dlaczego Skłodowska studiowała we Francji, czy dziś jest idolką dla młodych Polek, kim są "geek girls", na czym polega projekt "Dziewczyny na politechniki", jak zmieniają się uczelnie techniczne w momencie, gdy więcej na nich studiuje kobiet. O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Marta Januszewska i Mira Jankowska

Goście: Magda Niedźwiecka autorka książki o Marii Skłodowskiej-Curie, dr Bianka Siwińska (Fundacja "Perspektywy", kierowniczka projektu "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych"), Ilona Skarbowska (Geek Girls Carrots)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 11.12

ab/pg

Czytaj także

Praca w domu. Jak ją docenić i... wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:45
Wartość pracy wykonywanej w domu przez kobiety w 2013 roku wyniosła 720 mld zł, co stanowi równowartość 44 proc. PKB. Tymczasem praca pozazawodowa wciąż jest niedoceniana - i przez współmałżonka, i przez system emerytalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Girls Code Fun - dziewczyny do komputerów!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:15
Urodziła się w Białymstoku, dorastała w Nowym Jorku, była nauczycielką w Korei Południowej, a po wakacjach na Filipinach zdecydowała się wrócić do Polski. Tu założyła szkołę programowania dla dziewczynek, choć ukończyła psychologię, a nie informatykę.
rozwiń zwiń