X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy kobiety chętnie zajmują się naukami technicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:20
W obchodzonym dopiero po raz 2. Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce rozmawiamy o tym, dlaczego w naukach ścisłych, informatyce i nowych technologiach wciąż dają o sobie znać stereotypy związane z płcią.
Audio
  • Magda Niedźwiecka, dr Bianka Siwińska , Ilona Skarbowska o przełamywaniu stereotypu, że nauki ścisłe nie są dla kobiet (Damska torebka/Jedynka)
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock.com/Khakimullin Aleksandr

- Myślę, że Maria Skłodowska byłaby dumna, że pozycja kobiet wzrosła na tyle, że ufundowano im specjalne święto - mówiła Magda Niedźwiecka, autorka książki o polskiej noblistce. - Maria Skłodowska była idealnym przykładem feministki. We wszystkim niemal była pierwsza, najlepsza, ale feministek jawnie i otwarcie nie popierała, zresztą jak większość kobiet w tych czasach - dodał gość radiowej Jedynki.

Pytana o inspirację do napisania książki, Magda Niedźwiedzka przypomniała, że Maria Sklodowska-Curie jest drugą po Einsteinie najbardziej ulubioną noblistką. 

Dlaczego Skłodowska studiowała we Francji, czy dziś jest idolką dla młodych Polek, kim są "geek girls", na czym polega projekt "Dziewczyny na politechniki", jak zmieniają się uczelnie techniczne w momencie, gdy więcej na nich studiuje kobiet. O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Marta Januszewska i Mira Jankowska

Goście: Magda Niedźwiecka autorka książki o Marii Skłodowskiej-Curie, dr Bianka Siwińska (Fundacja "Perspektywy", kierowniczka projektu "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych"), Ilona Skarbowska (Geek Girls Carrots)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 11.12

ab/pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
mur2017-02-12 12:57 Zgłoś
Nauki ścisłe i techniczne to dwie różne rzeczy. Matematyka, czy fizyka to nie inżynieria, aczkolwiek inżynier na bakier z tymi dwiema naukami, to nie inżynier.

Czytaj także

Praca w domu. Jak ją docenić i... wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:45
Wartość pracy wykonywanej w domu przez kobiety w 2013 roku wyniosła 720 mld zł, co stanowi równowartość 44 proc. PKB. Tymczasem praca pozazawodowa wciąż jest niedoceniana - i przez współmałżonka, i przez system emerytalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Girls Code Fun - dziewczyny do komputerów!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:15
Urodziła się w Białymstoku, dorastała w Nowym Jorku, była nauczycielką w Korei Południowej, a po wakacjach na Filipinach zdecydowała się wrócić do Polski. Tu założyła szkołę programowania dla dziewczynek, choć ukończyła psychologię, a nie informatykę.
rozwiń zwiń