"Z racji biologii kobiety uzależniają się szybciej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 15:08
- Kobiety inaczej metabolizują i trawią alkohol. Ze względu na mniejszą ilość wody w ich organizmach alkohol inaczej się rozkłada. Mają one również zupełnie inną gospodarkę hormonalną - mówi terapeutka uzależnień Justyna Matkowska.
Audio
  • Kobiecy alkoholizm to wciąż tabu? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock.com

Justyna Matkowska, terapeutka uzależnień Powodem, dla którego kobiety sięgają po alkohol jest często samotność

Według badań dr. Janusza Sierosławskiego – socjologa z Zakładu Badań nad Alkoholizmem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - wśród kobiet najczęściej piją panny z wykształceniem wyższym, mieszkające w dużych miastach i pracujące zawodowo.

- Powodem, dla którego kobiety sięgają po alkohol jest często samotność, a także chęć wyregulowania sobie napięcia i emocji związanych z cyklem menstruacyjnym czy jakimiś niepowodzeniami. U tych młodszych chodzi też o chęć dorównania mężczyznom. Mamy równouprawnienie, więc kobiety próbują dopasować się do stylu funkcjonowania mężczyzn - tłumaczy Justyna Matkowska z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Czytaj także
Kobieta alkoholizm 1200.jpg
Prekursorka grup kobiecych w ruchu AA o swoim wyjściu z nałogu

Kobiety piją inaczej niż mężczyźni: nie w towarzystwie, bez wszczynania awantur. - Jest duża grupa, która pije wieczorami, tylko wino, do czekolady i przy dobrej muzyce. Niestety, jeśli robią to codziennie albo w każdy weekend, mogą wpaść w uzależnienie - podkreśla dr Błażej Szostek, psycholog i psychoterapeuta.

Dlaczego picie kobiet jest mniej akceptowalne społecznie, a o wychodzeniu z alkoholizmu chętniej opowiadają mężczyźni, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również fragmenty programu "Ocaleni", którego gościem była Teresa, trzeźwa od 30 lat alkoholiczka.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą:  Marta JanuszewskaAgata Puścikowska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Justyna Matkowska (terapeutka uzależnień z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Błażej Szostek (psycholog i psychoterapeuta z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 11.12

pg/gs

Czytaj także

Ostrowska-Biskot: z uzależnień są wyzdrowienia. Nie ma wyleczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:55
- W terapii nie lubię mówić, że coś się "uda". To nie jest udawanie, to jest ciężka praca. Zawsze powtarzam pacjentom: trzeźwienie, zdrowienie jest dla kozaków, cieniasy nie dadzą rady - stwierdziła w radiowej Jedynce Hanna Ostrowska-Biskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współuzależnienie - pułapka milczenia, która niszczy rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:35
- Proces próby wpływania na chorego bliskiego powinien się zacząć od słów piosenki Kasi Nosowskiej "obejmij mnie tak po ludzku i przytul" - mówi psychoterapeuta, Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń