Jak otoczyć troską starzejących się rodziców czy teściów?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:55
 Jak taka opieka wygląda, a jak wyglądać by mogła? Na jakie udogodnienia ze strony państwa możemy liczyć? 
Audio
  • Ekspertki ze Stowarzyszenia Syntonia o opiece nad starszym pokoleniem (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: perfeclab/Shutterstock

Czy opiekować się samodzielnie, czy skorzystać ze specjalistycznych ośrodków? - My nie przekonujemy do żadnego z tych rozwiązań. To jest zawsze indywidualna decyzja. Pomagamy natomiast obejrzeć sytuację, przyjrzeć się relacjom i dostrzec, jakie możliwości ma rodzina. Istotne jest nasze emocjonalne nastawienie. W Polsce mamy taki model, że zajmowanie się starszym pokoleniem należy do rodziny, ale czasem są sytuacje, że rodziny nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki w domu, gdy opieka musi być na specjalistycznym poziomie - wyjaśniały ekspertki działające w Stowarzyszeniu Syntonia.

"Mądra obecność daje siłę"
pap_kaczkowski 1200_1CS.jpg

Psychoterapeutki dodały, że "staramy się powiedzieć i przekazać rodzinom, że podjęcie decyzji o "oddaniu rodzica" nie oznacza, że jesteśmy wyrodnymi dziećmi. Staramy się pokazać, że jest to wyraz odpowiedzialności i myślenia o tym, by moim najbliższym było dobrze".

W audycji gościła też pani Magda Wiktorska, która opiekowała się dwojgiem schorowanych rodziców. Opowiedziała o tym, jakim ważnym doświadczeniem to było dla niej, jakie nauki wyciągnęła i co zyskała dzięki tamtemu czasowi. 

Usłyszeliśmy także reportaż z Ośrodka Pomocy Społecznej na warszawskim Ursynowie, a Ewa Drop i Izabela Cymer wyjaśniły na czym polega działalność Stowarzyszenia Syntonia. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzi: Mira Jankowska i  Marta Januszewska

Goście: Ewa Drop (psycholog, gerontolog, Stowarzyszenie Syntonia), Izabela Cymer (psychoterapeutka, gerontolog, Stowarzyszenie Syntonia), Magdalena Wiktorska (opiekunka starszych rodziców)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 11.11

ab/gs

Czytaj także

Czy umiemy być wdzięczni za to, co mamy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:11
W ostatnim dniu roku rozmawialiśmy o górkach i dołkach, które przytrafiają się w życiu każdego z nas, a także o tym, że czasem trudniej zmierzyć się z sukcesem niż z porażką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcie Anno Domini 2017. Jakie są?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:20
- Współczesne babcie mają mniej wolnego czasu, ale i wnukowie też go mają mniej. Harmonogram naszych wzajemnych kontaktów jest dużo bardziej skomplikowany niż ten, który pamiętam z mego własnego dzieciństwa - mówiła Dorota Maj, dziennikarka i babcia.
rozwiń zwiń