Post - więcej niż dieta. "To dbałość o ciało i duszę"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:45
Przedwiośnie, a także okres Wielkiego Postu, sprzyjają reżimowi w kuchni. Dziś przyglądamy się postom, które - w odróżnieniu od diet - wpływają nie tylko na ciało, ale także na duszę.
Audio
  • Czym się różni post od diety? (Damska torebka/Jedynka)
Dieta Hildegardy, post Daniela, głodówka... Czy są w stanie nas uzdrowić w sensie fizycznym i psychicznym?
Dieta Hildegardy, post Daniela, głodówka... Czy są w stanie nas uzdrowić w sensie fizycznym i psychicznym?Foto: Pyatak/shutterstock.com

Jednym ze sposobów poszczenia jest stosowanie diety św. Hildegardy. Decydują się na nią nie tylko praktykujący katolicy, ale także ludzie, którzy są daleko od Kościoła. - Na Karczówkę, czyli do klasztoru pallotyńskiego w Kielcach, gdzie prowadzimy tygodnie z postem, przyjeżdżają bardzo różni ludzie, których łączy to, że chcą być lepsi. Przyświeca im dbałość o ciało i duszę, oni usłyszeli, że Hildegarda pozwala odnaleźć się w dzisiejszym świecie w sensie duchowym, żywieniowym i zdrowotnym - mówi Elżbieta Ruman z Centrum św. Hildegardy w Józefowie.

Z kolei Marta Pawłowska, coach zdrowia, przyznaje, że dziś posty stały się formą właściwego odżywiania, a nie tylko szukania swojej drogi życiowej drogi, i to ją cieszy. - Wiele osób dochodzi do postów drogą "rozdjecenia się", czyli życia od diety do diety. W pewnym momencie okazuje się, że wszystko trzeba zacząć od góry, od wartości związanych z wiarą lub tych bardziej ogólnoludzkich. Ważne jest, żeby podchodzić do tego wszystkieho z głową.

Na jakich recepturach opiera się pochodząca ze średniowiecza dieta św. Hildegardy? Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które poszczą? W jaki sposób przygotować się do postu? Czy przed nim warto skonsultować się z lekarzem? O tym w nagraniu. W czasie audycji zaglądamy też do pewnej restauracji, która na czas Wielkiego Postu wprowadziła specjalne menu.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Agata Puścikowska

Gość: Elżbieta Ruman (Centrum św. Hildegardy w Józefowie) i Marta Pawłowska (coach zdrowia, autorka warsztatów "Ja i jedzenie - karmię ciało czy zatykam duszę?")

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 11.11

mg

Czytaj także

Koktajl - potężna dawka witamin i błonnika

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:50
Koktajle mają same zalety: są zdrowe, smaczne i można je zrobić praktycznie ze wszystkiego. - Mogą to być banany, szpinak, jarmuż, może być mleko, woda, świeżo zaparzona kawa - wylicza dietetyczka Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Post dobry dla ducha i... zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 11:57
Wielki Post ma wymiar duchowy, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Z badań przeprowadzonych na gryzoniach i owadach wynika, że zmniejszenie liczby zjadanych kalorii wpływa na wydłużenie życia, ogranicza rozwój nowotworów, cukrzycy i chorób układu krążenia.
rozwiń zwiń