"Repatrianci to najwierniejsi synowie narodu"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 14:13
- Od ponad 80 lat ci ludzie wciąż wpisaną mają w dokumentach narodowość polską, i to pomimo życia w totalitaryzmie i zagrożeń stąd płynących - mówi Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej.
Audio
  • Kto to jest repatriant i jak radzą sobie Polki, które wróciły do Polski z Kazachstanu? (Damska torebka/Jedynka)
Stepnica (woj. zachodniopomorskie), 8 sierpnia 2016 r. Chleb i sól na powitanie państwa Waśkowskich, repatriantów z Kazachstanu
Stepnica (woj. zachodniopomorskie), 8 sierpnia 2016 r. Chleb i sól na powitanie państwa Waśkowskich, repatriantów z KazachstanuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Zimny wiatr, 40-stopniowe mrozy, bieda. Tysiące kilometrów od ojczyzny. I tak przez prawie 100 lat... To realia życia tysięcy Polaków wywiezionych w latach 30. XX w. do Kazachstanu. - W 1936 roku ok. 100 tysięcy Polaków, którzy po traktacie ryskim pozostali na terenie sowieckiej Ukrainy, zostało przez Stalina deportowanych, przeważnie do Kazachstanu - tłumaczy w radiowej Jedynce Aleksandra Ślusarek.

Dlaczego po roku 1989 udało się sprowadzić do Polski jedynie kilka tysięcy repatriantów? Jak na dzikich stepach radziły sobie kobiety i jaką pełniły one rolę w przekazywaniu polskości kolejnym pokoleniom? O tym w nagraniu audycji, której gośćmi były również trzy repatriantki z Kazachstanu: Jana i Antonina, które wróciły do kraju dwa miesiące temu oraz Walentyna, która  z powrotem w Polsce jest już od 20 lat. Jakie było ich życie na Wschodzie, a jak wygląda ono po powrocie do ojczyzny?

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Agata Puścikowska

Goście: Aleksandra Ślusarek (prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej), Walentyna Kamińska, Jana Sałacińska i Antonina Grabowska (repatrantki z Kazachstanu)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 11.12

pg/gs

Czytaj także

"Prywatna sprawa starszej pani" - Joanna Morawiecka i Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 11:25
Poruszająca historia dawania, dzielenia się, pomagania. Kresowianka Zofia Teliga Mertens sprowadziła do Polski wiele rodzin przymusowo wysiedlonych w głąb ZSRR w latach wojennych i podarowała im ponad 40 mieszkań, które kupiła za swoje prywatne pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku: dla repatriantów otwierają się nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:10
Jak żyją repatrianci, którzy trafili do Domu Polonii w Pułtusku? O tym w magazynie "W samo południe" mówił dyrektor ośrodka Michał Kisiel. Dziś spotka się z nimi premier Beata Szydło, która jeszcze w kampanii wyborczej obiecywała, że będzie pamiętać o Polakach ze Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: repatrianci otrzymają pomoc mieszkaniową w wysokości 25 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:27
Niektóre osoby czekają na repatriację od kilkunastu lat – powiedział w magazynie "W samo południe" minister Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń