Mieszczuchy wracają do natury. "To trwały trend"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 15:00
- Od 2002 roku saldo emigracji na wieś jest większe niż do miasta. Ludzie chcą spokoju, odpoczynku od szybkiego tempa życia w mieście. Szukają idylli, choć czasem ten obraz wsi jest u nich zupełnie wyidealizowany - tłumaczy socjolog dr Ruta Śpiewak.
Audio
Przy odrobinie wyobraźni można zamienić zwykły miejski balkon w zieloną oazę
Przy odrobinie wyobraźni można zamienić zwykły miejski balkon w zieloną oazęFoto: Pixabay.com

Z badań wynika, że największy wzrost sprzedaży sprzętu ogrodniczego jest wśród młodych ludzi. Czy zatem na nowo odkrywana jest przyjemność z posiadania własnego, nawet balkonowego, kawałka ziemi i obserwowania efektów naszych prac?

Czy po zachwycie wszystkim, co nowoczesne, szklane, stalowe i miejskie, znów (zwłaszcza młodzi ludzie) odkrywamy na nowo to, co wiejskie, bliskie natury? Czy w każdym mieszczuchu drzemie rolnik? Na czym polega idea ogrodów społecznych i skąd bierze się fascynacja młodych Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Joanna Posoch (właścicielka Lawendowego Pola - plantacji lawendy, agroturystyki i Muzeum Żywego na Warmii), Jagoda Miłoszewicz (prowadzi w Bieszczadach Chatę Magoda), dr Ruta Śpiewak (Zakład Socjologii Wsi PAN)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 11.13

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wciąż rośnie apetyt Polaków na życie na wsi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:01
- Wieś obecnie bardzo się zmienia. Podmiejskie obszary są bardzo zróżnicowane i inne od wsi dalekiej. A ludzie najczęściej wyprowadzają się tam, gdzie jest dobry dostęp do rynku pracy - mówi prof. dr hab. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa polskich rzek ma swój rok. "Wisła jest coraz czystsza"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:30
- Wisła to nie jest tylko ciek wodny czy kanał, tylko nasza bogata historia, dzika natura, przestrzeń swobody wszystkich Polaków, sportu, rekreacji i energii, do których chcemy wracać - mówi Robert Jankowski, szef Fundacji "Rok Rzeki Wisły".
rozwiń zwiń