Przed Dniem Ojca o "modzie na ojcostwo"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 19:51
Skąd się wzięli "ojcowie z Instagrama", dlaczego dziecko staje się projektem a także - kiedy ojciec powinien... się odsunąć.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Andrey Yurlov/Shutterstock.com

- Kobieta oczekuje po mężczyźnie, który jest ojcem jej dzieci opiekuńczości, odpowiedzialności, męstwa, bo my mamy potrzebę tego, żeby mieć koło siebie silne ramię, żeby się na nim oprzeć. Jest to ktoś, na kogo można liczyć w każdej chwili i sama obecność tego człowieka jest już podporą – mówi w audycji "Damska torebka" o roli w rodzinie ojca i mężczyzny Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

A jak to widzi mężczyzna? Robert "Litza" Friedrich, ojciec siedmiorga dzieci uważa, że w Polsce i Europie rodzina jest w rozsypce i potrzeba, by mężczyźni odnaleźli właściwy kierunek. Dla niego jednak sprawa ojcostwa od samego początku była bardzo ważna dlatego, że on i jego żona pochodzą z rodzin w których "ojcowie nie wytrzymali i zdezerterowali". Dlatego zakładając rodzinę wiedział, że "chce mieć siłę, żeby na przekór różnym trudnościom sprostać zadaniom ojca". Jego zdaniem, najważniejszym z zadań jest przekazanie wiary w Boga.

- Wspominając swojego tatę widzę konkretne zdarzenia, np., że zabrał mnie w góry. Na myśl nie przychodzą mi żadne przymiotniki określające czy był dobry, czy zły.  Niezwykle ważne jest, by spędzać czas razem, w konkretny sposób a nie byle jak, bo to buduje, w konkretny sposób, nasze wspomnienia, a w konsekwencji naszą tożsamość - tak z kolei mówi w audycji Konrad Kruczkowski. 

W audycji mówiliśmy także o tym, że "mama to nie jest to samo, co tato" - czyli kto i jak zaspokaja potrzeby dziecka i jaką rolę pełni w rodzinie. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Rober "Litza" Friedrich (współtwórca Luxtorpedy i Arki Noego), Konrad Kruczkowski (autor reportaży o ojcostwie, tata 4-letniej Lilki) 

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 11.10

zi 

Czytaj także

"Z racji biologii kobiety uzależniają się szybciej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 15:08
- Kobiety inaczej metabolizują i trawią alkohol. Ze względu na mniejszą ilość wody w ich organizmach alkohol inaczej się rozkłada. Mają one również zupełnie inną gospodarkę hormonalną - mówi terapeutka uzależnień Justyna Matkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pielęgnować historię swojej rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
- Dbałam o to, żeby uchować w moim starym domu tę przeszłość. Jeżeli ktoś do niego wejdzie widzi jaką on ma historię. To była podstawa do napisania powieści. To też hołd dla stron rodzinnych, tam się czuje wśród swoich - opowiada  Ilona Gołębiewska, autorka książki "Powrót do starego domu". 
rozwiń zwiń