Handel w niedzielę. Kto robi wtedy zakupy?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 17:36
Politycy i ekonomiści dyskutują o zasadności ograniczenia handlu w niedziele, a może by tak zapytać: dlaczego w ogóle chodzimy wtedy na zakupy? Czy naprawdę musimy, czy to tylko kwestia przyzwyczajeń? 
Audio
  • Handel w niedzielę. Kto robi wtedy zakupy? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Ipek Morel

- Klienci będą zawsze kupować tyle samo i tego samego. Musimy zjeść, ubrać się, kupić pralkę czy lodówkę, ale nie musimy tego robić w niedzielę - mówi Irena Bylicka, ekonomistka z Warszawy.

Iwona Tyrna-Łojek, socjolog i propagatorka czynnego udziału kobiet w biznesie zaznacza, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę tak naprawdę na samym początku nie spowoduje wielkich zmian. - Wynika to z faktu, że abyśmy zaczęli traktować zmianę, jako coś trwałego potrzeba około 6 miesięcy - podkreśla gość jedynki. - W końcu przyzwyczaimy się do tego, że sklepy są zamknięte, będziemy inaczej planować nasz wolny czas i zaczniemy korzystać z tego, co jest nam oferowane - dodaje.

W audycji zapytaliśmy także właścicielki sklepów oraz sprzedawczynie z różnych stron Polski, co one sądzą o pracy w niedzielę. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Marta Januszewska, Agata Puścikowska

Goście: Małgorzata Źródło-Loda (specjalistka zarządzania zasobami ludzkimi, właścicielka sieci sklepów na Podkarpaciu), Irena Bylicka (ekonomistka z Warszawy), Iwona Tyrna-Łojek (socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, propagatorka czynnego udziału kobiet w biznesie) oraz sprzedawczynie z różnych stron Polski.

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 16.13

kh

Czytaj także

Garnki, samopiorące się ubrania i inne cuda sprzedaży bezpośredniej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 14:00
- Na większości pokazów w Polsce sprzedawane są urządzenia paramedyczne, co znaczy, że nie mają właściwości medycznych, o których zapewnia sprzedawca. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Zdaniem UOKiK większość tych produktów ma nierealną cenę, czyli tysięczną marżę - ostrzega Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest restrykcyjny projekt". Alfred Bujara o handlu w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:07
- Zgłosiliśmy projekt nie całkowicie zakazujący, a ograniczający handel w niedzielę - mówił w radiowej Jedynce Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń