Jak wspierać osoby w żałobie? Nigdy nie mów: "nie płacz"!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
"Rozmawiać o śmierci znaczy podobno umieć żyć" - tak podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie mówił Éric-Emmanuel Schmitt, autor książki "Oskar i pani Róża". Ale jak rozmawiać na tak trudny temat?
Audio
  • Żałoba - jak wspierać osoby po stracie? (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pressmaster

Przyjaciel stracił ukochaną żonę. Kolega z pracy - dziecko. Koleżanka opłakuje matkę. Wokół cudzej żałoby nie sposób przejść obojętnie, jednak często nie znajdujemy odpowiednich słów i gestów, a czasem boimy się poruszania tego tematu.

- W towarzystwie osoby borykającej się ze stratą musimy skonfrontować się z własną śmiertelnością i strachem, że i nas będzie to dotyczyć. Niejednokrotnie zamiast zapytać i pobyć, szukamy słów pocieszenia. Czasami są to tzw. złote rady, które zamiast nieść ukojenie, mogą przysporzyć jeszcze więcej cierpienia, np. "wszystko będzie dobrze", "jakoś się ułoży", "jesteś jeszcze młoda, jeszcze kogoś spotkasz" albo "nie płacz"  - mówi Anna Sokołowska z Fundacji "Nagle sami". Ekspertka podkreśla, że dla osoby po stracie bardzo ważne jest, by mieć wokół siebie życzliwych ludzi.

Na takie mądre wsparcie mogła liczyć Judyta Syrek, dziennikarka, która dwa lata temu straciła brata. - Na moją żałobę złożyło się piękne życie innych ludzi, którzy byli wokół. Brat chorował na raka, za nami były dwa lata ciągłej walki i nadziei. To właśnie ta nadzieja pomagała mi potem w żałobie. Przeżywaliśmy wszystko razem nie tylko w rodzinie, ale także w środowisku dziennikarskim, były próby ratowania mojego brata za granicą, za co do dziś jestem wdzięczna. Brat zmarł 22 grudnia, potem były najtrudniejsze Święta, ale nikt na szczeście nie mówił "nie płacz". Byłyby to wtedy najbardziej raniące słowa - przyznaje.

Naszym gościem była też Dorota Bojemska, mama Antka, którego pożegnała 11 lat temu. - Syn też chorował prawie dwa lata, w czasie choroby doświadczaliśmy i wsparcia duchowego, i konkretnej pomocy. Temat śmierci jest bardzo podniosły, a jednocześnie niezwykle przyziemny. Pamiętam, jak przyszła do mnie przyjaciółka i powiedziała: "Chodź, pojedziemy na zakupy, musicie ładnie wyglądać, dziewczynki muszą mieć ładnie upięte włosy" - wspomina.

W audycji rozmawiamy też z Olgą Komarnicką-Jędrzejewską z Fundacji "By dalej iść", która mówi o tym, jak wspierać osoby, które doświadczyły poronienia.

Na jakie etapy dzieli się żałoba? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Mira Jankowska

Goście: Anna Sokołowska (Fundacja "Nagle sami"), Judyta Syrek, (dziennikarka, program "Sekrety mnichów" w TVP1), Dorota Bojemska (mama Antka, którego pożegnała 11 lat temu), Olga Komarnicka-Jędrzejewska ("By dalej iść")

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 16.13

mg/bch

Czytaj także

Kobieta kobiecie...? Wsparciem!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 14:10
- Z koleżankami w redakcji patrzyłyśmy, jak to się dzieje, że między kobietami często pojawia się niechęć, a nawet rywalizacja i wrogość zamiast współpracy. Zdecydowałyśmy się więc na akcję "Solidarność kobiet ma sens" i okazało się, że wcale nie jest tak źle - mówi Katarzyna Droga, redaktor naczelna miesięcznika "Sens".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Wypych: zostałam działaczką po śmierci męża

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:00
Małgorzata Wypych - bohaterka audycji - straciła męża w katastrofie smoleńskiej. - Kiedy to się zdarzyło, zareagowałam zupełnie dla siebie nieoczekiwanie, nie załamałam się, tylko zaczęłam działać - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ukoić ból po stracie dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:54
- Kiedy trafiłam na nocny dyżur do jednego z warszawskich szpitali, lekarka nie chciała mnie zbadać. Zachowywała się tak, jakby tak wczesna ciąża, to jeszcze nie była ciąża - mówi w audycji "Życia rysy" Anna Konopka, która straciła dziecko w 6. tygodniu ciąży.
rozwiń zwiń