Boże Narodzenie w literaturze. Czy lubimy czytać o świętach?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 17:37
- Temat świąteczny jest bardzo ważny. To jest tak, jak ze świątecznymi piosenkami. Mają bardzo krótki żywot, bo słuchamy ich zwykle 3-4 tygodnie przed świętami a jednocześnie są takie bez których nie wyobrażamy sobie tego czasu. Podobnie jest ze świąteczną książką - mówi w "Damskiej torebce" pisarka Krystyna Mirek.
Audio
  • Boże Narodzenie w literaturze. Czy lubimy czytać o świętach? (Damska torebka/Jedynka)
Kraków
Kraków Foto: Shutterstock.com

Akcja jej najnowszej powieści "Światło w cichą noc" rozgrywa się właśnie w czasie przygotowań do świąt. Na osiedlu położonym na obrzeżach Krakowa lśnią tysiące świateł. Tylko dwa domy stoją ciemne. Przedwojenna willa i niewielki budynek obok niej. Czy w magiczną noc światła zapalą się nie tylko w dwóch uśpionych domach, ale też w sercach ich mieszkańców?

- Opowieść bożonarodzeniowa to było moje wielkie marzenie, do którego bardzo długo literacko szłam, bo to moja 19 książka i dopiero teraz odważyłam się podjąć tak ważny temat - zdradza Krystyna Mirek. - To jest wyjątkowy temat, który jest bardzo trudny do ujęcia, bo chodzi o to, żeby nie zamordować czytelnika ilością cukru i zapachu pierników oraz żeby nie sprawić, że te niezwykle ważne rzeczy staną się banalne - tłumaczy gość Jedynki.

- Jednocześnie, osadzając akcję w Wigilię, właściwie cały czas dotykamy samych najbardziej istotnych tematów związanych z naszym życiem, bo Święta to taki troszeczkę papierek lakmusowy dla naszego życia... Jeśli ktoś jest samotny przez cały rok, to w święta jest bardziej samotny. Jeśli ktoś jest zakochany, w święta jakby mocniej to czuje... - mówi pisarka.

Dlaczego powieści Krystyny Mirek są tak bliskie kobietom? Jaką lekturę ona sama chętnie przeczytałaby w Święta? Dlaczego uważa Kraków za wyjątkowe miejsce, szczególnie w okresie świątecznym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Mira Jankowska

Goście: Krystyna Mirek (pisarka)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 16.11

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawność. Jak słabość zamienia się w moc

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 18:30
Życie rodzinne czasem naznaczone jest chorobą i niepełnosprawnością. W audycji spotkaliśmy się z członkami rodzin, w których niepełnosprawność dyktuje warunki, ale absolutnie nie sprawia, że rodzina jest nieszczęśliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cel wychowania: przestać być potrzebnym

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 14:00
W audycji "9 miesięcy z życia rodziny" tym razem przyglądamy się ojcostwu i sprawdzamy, w którym momencie mężczyźni zaczynają czuć się ojcami. Konrad Kruczkowski, bloger i reportażysta, stwierdza, że tatą poczuł się już w momencie, gdy dowiedział się o ciąży żony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety w życiu młodych rodziców. Jak nie popaść w szaleństwo zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 12:06
Branża dziecięca rozwija się bardzo szybko i sklepy oferują rodzicom coraz więcej gadżetów. Jeśli chcemy zrobić prezent młodym rodzicom i ułatwić im życie, to najpierw zapytajmy, co rzeczywiście jest im potrzebne. O tym, jakie przedmioty pomagają młodym rodzicom i czy bez gadżetów można się obejść, mówiły w cyklu "9 miesięcy z życia rodziny" Ewa Świerżewska (portal egaga.pl) i Anna Skórzyńska (pomysłodawczyni szumisiów).
rozwiń zwiń