X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orszak Trzech Maryi. Kobiety, które wcielały się rolę Matki Bożej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:30
Tym razem do "Damskiej torebki" zawitały... Maryje: Maria Zajączkowska, Anna Krzyżowska, Urszula Sobiech. Wszystkie trzy w różnych latach odgrywały rolę Matki Bożej w warszawskich Orszakach Trzech Króli.
Audio
  • Orszak Trzech Maryi. Spotkanie z kobietami, które wcielały się rolę Matki Bożej (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finchfocus

Maria Zajączkowska zagrała rolę Maryi w historycznym, pierwszym orszaku z 2009 roku. Dziś jest mamą sześciorga dzieci, w tamtym czasie miała ich dwójkę, a trzecie było w drodze. - Na propozycję zostania Maryją odpowiedziałam: "bardzo chętnie, ale jestem w ciąży". Ale nie przeszkadzało to organizatorom. Nasze dzieciątko Jezus miało już ponad rok i było dziewczynką. Syn w tym czasie kręcił się koło żłóbka, dostał miecz i miał być rycerzem, który nas pilnuje - wspomina. - Pierwszy orszak miał pokazać, że tak naprawdę nie wiemy, kiedy przybyli mędrcy i Jezus mógł być trochę starszy. Ja w stajni zajmowałam się praniem, razem z aniołami wieszałam pieluchy, a w tym czasie przybyli trzej królowie - dodaje.

- My też mieliśmy dużego Jezusa, który skończył roczek. To było fajne, bo wchodził w interakcję z ludźmi. Jak były kolędy, to zaczynał tańczyć, jak dostawał dary, to się nimi bawił - mówi Urszula Sobiech, kiedyś orszakowa Maryja, dziś zaangażowana w działalność Fundacji Orszaku Trzech Króli.

W tym roku orszaki przeszły przez 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. Początki tego przedsięwzięcia sięgają jednak... jasełek odgrywanych w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". Jak to możliwe, że kameralne przedsięwzięcie rozrosło się do takich rozmiarów?

- Myślę, że wyszło to dlatego, że Bóg jest dla wszystkich. Bardzo podobało mi się hasło tegorocznego orszaku - mówi kolejna z Maryi, Anna Krzyżowska.

Jakie tęsknoty odzwierciedla Orszak Trzech Króli? Czy to wydarzenie angażuje także osoby niewierzące? W jakim wieku dzieci "wyrastają" z Orszaku? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzi: Agata Puścikowska i Mira Jankowska

Goście: Maria Zajączkowska, Anna Krzyżowska, Urszula Sobiech (kobiety, które w różnych latach wcielały się w rolę Maryi w warszawskim Orszaku Trzech Króli)

Data emisji: 6.01.2018

Godzina emisji: 16.10

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Śpiewać rzeczywiście każdy może"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 11:58
Absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie, dyrygent chóru Schola Cantorum Maximilianum, pedagog, który uczy muzyki, mimo że nie zgadza się z nazwą tego przedmiotu. Gościem audycji "Bez pośpiechu" był Zbigniew Siekierzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Nowym Rokiem nowym krokiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 18:52
Dlaczego kobiety, matki zmieniają pracę? I to czasem dość radykalnie. Bywa, że decyzja o zmianie zapada właśnie wraz z postanowieniami noworocznymi. Czy nowy rok to dobry czas na życiowe zawirowania? I jak się do radykalnej zmiany pracy przygotować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Planujemy lepszych siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 15:20
Mówi się, że na początku kolejnego roku należy coś zmienić w swoim życiu. Podobno aż 90 proc. Polaków robi postanowienia noworoczne. O tym co zrobić, by życzenia noworoczne się spełniły i czy jest to w ogóle możliwe rozmawialiśmy w "Życia rysach" z psycholog dr Sabiną Zalewską.
rozwiń zwiń