Osoby niepełnosprawne są wyjątkowymi twórcami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:06
Bardzo często nie wiemy, jakie cuda wychodzą z serca i umysłu osób, które nie są w pełni sprawne i mają wyrobioną wrażliwość. O sztuce w wykonaniu osób niepełnosprawnych w "Damskiej torebce" mówiły Paulina Gruszecka i Katarzyna Nowak, dziewczyny z niepełnosprawnościami, laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Audio
  • Śpiewają, malują, piszą, tańczą - często na najwyższym poziomie (Damska torebka/Jedynka)
Osoby niepełnosprawne tworzą nieograniczoną sztukę, mimo że teoretycznie żyją w świecie pełnym barier
Osoby niepełnosprawne tworzą nieograniczoną sztukę, mimo że teoretycznie żyją w świecie pełnym barierFoto: Shutterstock

Panie opowiedziały o tym, jak, mimo niepełnosprawności, realizują swoje powołanie do działania w imię kultury oraz o tym, w którym momencie życia odkryły, że są uzdolnione artystycznie.

-  W moim przypadku wyszło to bardzo naturalnie, tak jak to u dzieci. Im byłam starsza, tym różne pasje się kształtowały. Jeszcze w podstawówce zaczęłam śpiewać. Wychodziło mi to różnie, ale wiedziałam już, ze jest to kierunek, w którym chcę podążać. Na co dzień byłam wstydliwa, a na scenie pokazywałam zawsze taką część swojej osobowości, którą znałam tylko ja - powiedziała Paulina Gruszecka.

- Talent we mnie odkryła moja starsza siostra, która gra na flecie poprzecznym. Kiedyś, podczas przygotowywania się na jakiś egzamin teoretyczny, bawiła się ze mną w zgadywankę różnych dźwięków i wyklaskiwanie rytmu. Oznajmiła moim rodzicom, że wygląda na to, że mam talent muzyczny i warto tego we mnie nie zmarnować – wspominała Katarzyna Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której połączyliśmy się telefonicznie z Małgorzatą Płonką, mamą niepełnosprawnego Grzegorza zwanego Fortepianowym Nikiforem, chłopaka uzdolnionego muzycznie, który ze słuchu nauczył się grać "Sonatę Księżycową".

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Mira Jankowska i Agata Puścikowska

Goście: Paulina Gruszecka (muzyk, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni), Katarzyna Nowak (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, baśnioterapeutka, osoba niewidoma), Małgorzata Płonka (mama niepełnosprawnego pianisty)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 16.10

abi

Czytaj także

Płk. Waldemar Nowakowski: dla mnie wojna skończyła się w 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:14
- Chińskie przekleństwo mówi: "obyś żył w ciekawych czasach". Mnie się to udało, od początku do końca. Czasy były dla mnie aż za ciekawe - powiedział w radiowej Jedynce płk. Waldemar Nowakowski ps. Gacek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badajmy się. To naprawdę dużo daje!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:21
Od kilku lat 8 marca jest kojarzony nie tylko z Dniem Kobiet, ale również z dniem profilaktyki chorób kobiecych. W tym czasie w wielu miejscach można zrobić bezpłatną cytologię lub mammografię, a o potrzebie takich badań wie coraz więcej pań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O marzeniu, które ukształtowało całe życie...

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 11:30
- Tak się właściwie złożyło, że wszystko co teraz robię, jest owocem tego, co działo się w 1989 roku - mówi w audycji "Życia rysy" Karolina Olczedajewska-Witek, która reprezentowała wówczas Polskę na międzynarodowym festiwalu piosenki dziecięcej Zecchino d’Oro. Miała wtedy 5 lat. 
rozwiń zwiń