1 procent to może mało, ale pomaga potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:10
Część Polaków już rozliczyła się z fiskusem za 2017 rok, ale wielu podatników odkłada wypełnienie deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. Warto przy tym zastanowić się nad przekazaniem 1 procenta podatku potrzebującym.
Audio
  • Jak przekazać 1 procent i komu? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Współprowadząca audycję Małgorzata Ostrowska-Królikowska deklaruje, że jej rodzina zawsze oddaje ten 1 procent. - Uważam, że ma to sens, bo to ja decyduję, gdzie oddaję ten 1 procent. Sama decyduję kogo wspieram i komu chcę pomóc - mówi.

Przy rozliczeniu rocznym 1 procent należnego państwu podatku można przekazać na organizację pożytku publicznego. Podatnik ani nic nie zyskuje, ani nic nie traci. Nie jest to też filantropia.

Kuba Wygnański, założyciel wielu organizacji pożytku publicznego przyznaje, że wśród podatników jest powszechna wiedza o możliwości przekazania 1 procenta. - Ale co to jest świadomy wybór? Jak porównywać cele? Co mnie jest potrzebne, albo kto mnie potrzebuje? - pyta retorycznie gość Jedynki.

Szczepan Kasiński, fundriser, zwraca uwagę, że odpis przekazuje zaledwie, a może aż, połowa podatników. Ten procent wolno, ale stale rośnie. Dopiero od marca ubiegłego roku emeryci mogą w nieskomplikowany sposób przekazywać 1 procent. Teraz nie trzeba już przepisywać PIT-a, wystarczy wypełnić PIT OP i dostarczyć do urzędu skarbowego.  

Czy odpisywanie 1 proc. podatku na instytucje pomocowe i charytatywne, fundacje i stowarzyszenia zmienia świat i zmienia nas samych? A jeśli tak, to w jaki sposób? Komu można przekazać podatkowy odpis? Jak sprawdzić, jak jest wykorzystywany? Skąd w ogóle tak pomysł? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą: Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Agata Puścikowska

Goście: Szczepan Kasiński (fundriser, pomaga organizacjom pozarządowym zbierać pieniądze na dobre cele, autor książki "Szlachetny cel"), Kuba Wygnański (socjolog, znawca organizacji pozarządowych)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 16.09

ag/pg

Czytaj także

1 proc. trafia głównie do dużych fundacji, które mają za co się promować

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 08:45
12,5 mln podatników zdecydowało się w ubiegłym roku na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Dało to kwotę ponad pół miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badajmy się. To naprawdę dużo daje!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:21
Od kilku lat 8 marca jest kojarzony nie tylko z Dniem Kobiet, ale również z dniem profilaktyki chorób kobiecych. W tym czasie w wielu miejscach można zrobić bezpłatną cytologię lub mammografię, a o potrzebie takich badań wie coraz więcej pań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu przekazać 1 procent podatku? Mamy duży wybór

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 10:07
Najwyższy czas zastanowić się komu przekażemy 1 procent podatku dochodowego. Taką możliwość ma każdy, bez względu na to jak rozlicza się z fiskusem. Do wyboru jest około dziewięciu tysięcy Organizacji Pożytku Publicznego.
rozwiń zwiń