Dziecko w świecie mediów. Jak wyznaczyć granice?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:40
Internet, gry, aplikacje na telefon, filmy i programy, czasopisma - obecnie już od najmłodszych lat otoczeni jesteśmy przez media. Jak zdrowodawkować je dzieciom?
Audio
  • Dziecko w świecie mediów. Jak wyznaczyć granice? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Na ten temat rozmawiały w studiu Jedynki mamy, które same z mediami związane są zawodowo. Agnieszka Porzezińska, dziennikarka TVP ABC, przekonywała, że w jej domu "dzieci mają dostęp do mediów, ale także do rodziców". - Dużo czasu spędzamy razem, bardzo staram się, by dzieci rozwijały swoje pasje, więc na ten przysłowiowy telewizor czasu jest bardzo mało. Ale też nie jestem zwolennikiem tego, żeby pozbawiać dzieci jakiejś sfery, bo a nuż kryje się w niej jakieś niebezpieczeństwo. Są programy, stacje, filmy, które są piękne, wzruszające - mówiła Agnieszka Porzezińska.

Bardziej radykalne podejście do tego tematu ma Daria Druzgała, redaktor naczelna Polskiego Radia Dzieciom. - 11 lat temu zdecydowaliśmy się na wycofanie telewizora z domu. Czekaliśmy na właściwy moment, kiedy on wróci, ale cały czas nie jest członkiem naszej rodziny, jest nim radio. Zauważyłam, że dzięki temu mamy bardzo dużo czasu dla siebie - przekonywała. - Moment, w którym powinny pojawić się media, dla dzieci jest ważny, bo rozmawiają np. w szkole o nowych bajkach, filmach, serialach. Staramy się być na bieżąco, te rzeczy są dostępne w internecie - dodała.

- Najgorszą rzeczą jest zabranianie, bo rodzi ono chęć pokonania zakazów i ogromne pożądanie czegoś. Wprowadzenie zasady, że możemy korzystać z mediów, ale w sposób rozsądny, jest najbardziej wartościowe dla dzieci - podsumowała prof. Monika Przybysz, medioznawczyni z UKSW.

Czy da się ograniczyć dzieciom dostęp do internetu, skoro już maluchy potrafią korzystać z darmowego wi-fi? Jak zareagować, gdy kilkulatek chce mieć konto w portalu społecznościowym? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: prof. Monika Przybysz (medioznawczyni z UKSW), Agnieszka Porzezińska (TVP ABC) oraz Daria Druzgała (Polskie Radio Dzieciom)

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 16.14

mg/mk

Czytaj także

Osoby niepełnosprawne są wyjątkowymi twórcami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:06
Bardzo często nie wiemy, jakie cuda wychodzą z serca i umysłu osób, które nie są w pełni sprawne i mają wyrobioną wrażliwość. O sztuce w wykonaniu osób niepełnosprawnych w "Damskiej torebce" mówiły Paulina Gruszecka i Katarzyna Nowak, dziewczyny z niepełnosprawnościami, laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 procent to może mało, ale pomaga potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:10
Część Polaków już rozliczyła się z fiskusem za 2017 rok, ale wielu podatników odkłada wypełnienie deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. Warto przy tym zastanowić się nad przekazaniem 1 procenta podatku potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina to małe przedsiębiorstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 18:01
A często taka rodzina prowadzi własny biznes. Czy sytuacja kiedy życie rodzinne przenika się z zawodowym wzmacnia rodzinę, czy raczej ją osłabia?
rozwiń zwiń