Emerytury dla matek z czwórką dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 18:00
Czy to dobry pomysł, by matki pracujące w domu i wychowujące minimum czworo dzieci otrzymywały emerytury? Czy praca kobiety w domu jest wyborem czy koniecznością? Jaką ma wartość? Czy jest właściwie oceniana i doceniana? 
Audio
  • Emerytury dla matek z czwórką dzieci? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Propozycję rządu "Mama Plus" przedstawił podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki. Założenie jest takie, że każda kobieta, która urodzi i wychowa przynajmniej czwórkę dzieci, zdobędzie prawo do emerytury minimalnej. Dziś to 1029,80 zł brutto.

Zdaniem mecenas Katarzyny Łodygowskiej znanej, jako Matka Prawnik i zajmującej się prawami kobiet, pomysł jest bardzo dobry. - Stanowiłoby to chociaż minimalne docenienie mam, które zdecydowały, że chcą tak a nie inaczej przeżyć swoje życie - podkreśla gość "Damskiej torebki". 

Socjolog Anna Andrzejewska, specjalistka do spraw problematyki rodzinnej, przypomina, że  w latach 90. Gary Becker dostał Nobla za nowatorską wycenę prac domowych. - Wycenił on, że prace domowe stanowią 30 proc. PKB - mówi gość Jedynki. - Te badania nie przebiły się myślę dlatego, że łatwiej jest mówić, że kobieta w domu nie pracuje. Najwyższa pora, żeby praca mamy została doceniona - dodaje. 

Czy państwo stać na program Mama Plus? - Stać. Przy programie 500 Plus też były obawy, a okazało się, że jest to do zrobienia. Tego typu programy dają kobiecie wybór - mówi ekonomistka i autorka książki "Mama w pracy" Joanna Paciorek.

Kto jest przeciwny emeryturom dla matek pracujących w domach? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Anna Andrzejewska (socjolog, specjalistka do spraw problematyki rodzinnej, współzałożycielka Związku Dużych Rodzin Trzy Plus), Joanna Paciorek (ekonomistka, autorka książki "Mama w pracy", Fundacja Świętego Mikołaja) oraz mec. Katarzyna Łodygowska (znana jako Matka Prawnik - zajmująca się prawami kobiet)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 16.10

kh

Czytaj także

Jak nauczyć młodego człowieka mądrego korzystania z mediów?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 10:07
Czy istnieją media przyjazne dzieciom? Jeśli tak - w jaki sposób z nich korzystać, by wspierać rozwój najmłodszych, a nie go zaburzać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w świecie mediów. Jak wyznaczyć granice?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:40
Internet, gry, aplikacje na telefon, filmy i programy, czasopisma - obecnie już od najmłodszych lat otoczeni jesteśmy przez media. Jak zdrowodawkować je dzieciom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka dzieci , kryzys zawodowy i... sukces na rynku księgarskim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 09:34
- Wierzę w to, że jeśli sytuacja jest zakręcona i pozornie bez wyjścia, to nagle okazuje się, że prowadzi ona do czegoś lepszego, niż było na początku. Mi się taka sytuacja wydarzyła - powiedziała w radiowej Jedynce Justyna Bednarek.
rozwiń zwiń