Majowe święta. Nowoczesny nieoczywisty patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 09:38
Wiwat maj, 3 maj! - co te słowa oznaczają w 2018 roku? Jak cieszyć się Polską i polskością, i czy jest z czego? W radiowej Jedynce rozmawialiśmy o ciekawych i nowoczesnych projektach, które chociaż być może nie wprost, wpisują się w radość z polskości.
Audio
  • Nowoczesny nieoczywisty patriotyzm (Damska torebka/Jedynka)
Kadr z klipu zespołu Tulia
Kadr z klipu zespołu Tulia Foto: https://www.youtube.com/watch?v=6PqleeOdXGo

Ponad 1,4 mln wyświetleń na YouTube - sukces, jaki odniósł cover piosenki zespołu Depeche Mode "Enjoy The Silence" w wykonaniu zespołu folkowego Tulia jest niepodważalny.

Jak wyjaśniła Tulia Biczak, cover powstał przy okazji wydarzenia organizowanego przez zarządzających profilem brytyjskiej grupy na Facebooku. Tulia, jako fanka "Depeszów", miała okazję przez jeden dzień prowadzić ten profil. Wówczas zaprezentowała utwór nagrany z koleżankami, który z miejsca stał się hitem internetu.

- Chodziło o to, by przedstawić fanom Depeche Mode z całego świata, jak to wygląda u nas w kraju - podkreśliła.

Jej zdaniem trwa obecnie moda na sięganie do korzeni, jeśli chodzi o rynek muzyczny. - Przykładami są takie zespoły, jak Zakopower, Golec uOrkiestra czy Brathanki - wskazała Biczak. - My mamy trochę współcześniejsze brzmienie, ale biały śpiew i użycie instrumentów ludowych jest nawiązaniem do tradycji - dodała gość audycji "Damska torebka".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o nowoczesnym patriotyzmie mówił też Zbigniew Korba. W "Damskiej torebce" połączyliśmy się także telefonicznie z Michałem Kiślem, dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Mira Jankowska

Goście: Tulia Biczak i Dominika Siepka (zespół TULIA), Zbigniew Korba (prawnik, bloger, współtwórca ośrodka Patria)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 16.11

kk

Zobacz więcej na temat: Agata Puścikowska Mira Jankowska

Czytaj także

Wielka historia wchodzi w życie każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 19:38
Jesteśmy nie tylko świadkami historii, ale także jej częścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby niepełnosprawne są wyjątkowymi twórcami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:06
Bardzo często nie wiemy, jakie cuda wychodzą z serca i umysłu osób, które nie są w pełni sprawne i mają wyrobioną wrażliwość. O sztuce w wykonaniu osób niepełnosprawnych w "Damskiej torebce" mówiły Paulina Gruszecka i Katarzyna Nowak, dziewczyny z niepełnosprawnościami, laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 procent to może mało, ale pomaga potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:10
Część Polaków już rozliczyła się z fiskusem za 2017 rok, ale wielu podatników odkłada wypełnienie deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. Warto przy tym zastanowić się nad przekazaniem 1 procenta podatku potrzebującym.
rozwiń zwiń