Dobre uczynki. Czyniąc dobro, zmieniamy siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:00
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków. W audycji rozmawiamy o tym, czy dobrym uczynkiem może być powstrzymanie się przed wybuchem złości albo zakupy w sklepie charytatywnym. Zastanawiamy się też, w jaki sposób dobro zmienia nie tylko świat, ale i nas samych.
Audio
  • Dobre uczynki. Czyniąc dobro, zmieniamy siebie (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterctock/denniz

Dorota Zielińska z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti prowadzi charytatywny sklep Amakuru, gdzie dochód ze sprzedaży afrykańskich ubrań i ozdób przeznaczony jest na wsparcie misji. Czy zakupy w takim sklepie można traktować jako dobry uczynek?

- To zależy, jak podchodzi do tego kupujący. Jeśli ma poczucie, że czyni dobro, jest to dobry uczynek. A jeśli cieszy się, że kupił odlotowy ciuch, którego nikt inny nie będzie miał, no to już nie - mówi dr Sabina Zalewska, psycholog rodziny z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - W czynieniu dobrych uczynków bardzo liczy się intencja. Bo nie chodzi o to, że to dobro zmienia świat, oczywiście trochę też, ale czy mnie samego przemienia w lepszego człowieka - wyjaśnia.

Rozmówczynie w studiu zastanawiały się też, czy dobrym uczynkiem może być... unikanie czynienia zła.

- Dla mnie to za mało, zawsze dążymy do czegoś więcej, żeby się przekraczać, wtedy jest rozwój - mówi s. Jolanta Glapka, psycholog i terapeutka.

A jak wygląda praca misyjna w Arfyce i terapia osób uzależnionych od narkotyków w Fundacji Pasja Życia? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Mira Jankowska i Agata Puścikowska

Goście: Jolanta Glapka (sioatra zgromadzenia Sacré-Coeur, psycholog i terapeutka z Fundacji Pasja Życia), Dorota Zielińska (misjonarka w Afryce, Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti), dr Sabina Zalewska (psycholog rodziny UKSW)

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 16.11

mg/pj

Czytaj także

Badajmy się. To naprawdę dużo daje!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:21
Od kilku lat 8 marca jest kojarzony nie tylko z Dniem Kobiet, ale również z dniem profilaktyki chorób kobiecych. W tym czasie w wielu miejscach można zrobić bezpłatną cytologię lub mammografię, a o potrzebie takich badań wie coraz więcej pań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby niepełnosprawne są wyjątkowymi twórcami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:06
Bardzo często nie wiemy, jakie cuda wychodzą z serca i umysłu osób, które nie są w pełni sprawne i mają wyrobioną wrażliwość. O sztuce w wykonaniu osób niepełnosprawnych w "Damskiej torebce" mówiły Paulina Gruszecka i Katarzyna Nowak, dziewczyny z niepełnosprawnościami, laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina to małe przedsiębiorstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 18:01
A często taka rodzina prowadzi własny biznes. Czy sytuacja kiedy życie rodzinne przenika się z zawodowym wzmacnia rodzinę, czy raczej ją osłabia?
rozwiń zwiń