Savoir-vivre, kindersztuba, etykieta. Czy potrafimy się zachować?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 13:52
Dlaczego dzieje się tak, że dzieci na wsi, gdy widzą sąsiadów mówią im dzień dobry, a dzieci w mieście nie? Albo odwrotnie. Tuż po Dniu Dziecka w Damskiej Torebce rozmawialiśmy o kulturze osobistej dzieci i młodzieży, o tzw. kindersztubie.
Audio
  • Kindersztuba, etykieta i savoir-vivre w codziennym życiu (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SpeedKingz/Shutterstock

Czy te pojęcia są już zupełnie zapomniane? Na ten temat mówił dużo specjalista od protokołu dyplomatycznego i savoir-vivre Edward Pietkiewicz. Uważał, że to podstawowe wyposażenie kulturowe, które każdy powinien mieć poczynając od etykiety, a kończąc na pewnej znajomości muzyki i dzieł sztuki kończąc. - Savoir-vivre to sztuka życia wg zasady życzliwości i szlachetności. Etykieta to ujęcie tych zasad w odniesieniu do bardzo konkretnych sytuacji, natomiast kindersztuba to po polsku dobre maniery – tłumaczył filozof prof. Krzysztof Koseła.

Te definicje nieco uzupełniła socjolożka i matka wielodzietnej rodziny Anna Andrzejewska. - Niezależnie od całości tego, co nazywamy savoir-vivrem wydaje mi się, że pierwszą rzeczą, której na pewno musimy nauczyć dzieci to uprzejmość, uśmiech i szacunek do drugiego człowieka – stwierdziła.  

Przyjął się pewien stereotyp, że to młodzi są zupełnie pozbawieni kultury osobistej i przez nich zanika życzliwość w społeczeństwie. Jednak specjalista od savoir-vivre'u dr Stanisław Krajski uważa, że niekoniecznie tak jest. Dowodzą tego również sytuacje opisane w wiadomościach przysyłanych do studia przez naszych słuchaczy.

- Młodzi są bardzo zainteresowani savoir-vivrem, etykietą i eleganckim ubiorem. To starsi, którzy wychowali się w PRL-u mają z tym pewne kłopoty i negują te pozytywne zachowania – tłumaczył dr Krajski.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Anna Andrzejewska (socjolog i familiolog, wielodzietna mama), dr Stanisław Krajski (specjalista od savoir-vivre'u), prof. Krzysztof Koseła (filozof)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 16.12

abi/ac

Czytaj także

Rodzina to małe przedsiębiorstwo

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 18:01
A często taka rodzina prowadzi własny biznes. Czy sytuacja kiedy życie rodzinne przenika się z zawodowym wzmacnia rodzinę, czy raczej ją osłabia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre uczynki. Czyniąc dobro, zmieniamy siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:00
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków. W audycji rozmawiamy o tym, czy dobrym uczynkiem może być powstrzymanie się przed wybuchem złości albo zakupy w sklepie charytatywnym. Zastanawiamy się też, w jaki sposób dobro zmienia nie tylko świat, ale i nas samych.
rozwiń zwiń