Konkurs plastyczny KRUS - „Bezpiecznie na wsi"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 11:43
Ostatecznym terminem na zgłaszanie prac przez szkoły jest 22 czerwca tego roku.
Audio
  • Sponsorowany konkurs rysunkowy "Bezpieczne gospodarstwo"

2,5 tysiąca uczniów z blisko 250 szkół podstawowych w 32 powiatach i 117 gminach na Mazowszu – to bilans pierwszego plastycznego konkursu „Bezpiecznie na wsi”, który w ubiegłym roku zorganizowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zanosi się, że w tym roku będzie jeszcze lepiej.

Teresa Martyka: - Ubiegłoroczny konkurs zyskał tak duże zainteresowanie, że KRUS postanowiła rozszerzyć go na cały kraj.

Maria Lewandowska – dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Centrali KRUS: - Ogłoszony przez prezesa KRUS – Henryka Smolarza – konkurs dla dzieci szkół podstawowych nosi tytuł „Bezpiecznie na wsi”. Celem konkursu jest promocja wszelkich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenach wiejskich, a szczególnie w gospodarstwach rolnych.

Teresa Martyka: - Taki sam cel przyświecał konkursowi w roku ubiegłym. Jedna z laureatek było 13-letnia Aleksandra Przyłuska ze S.P. w Wyczółkach na Mazowszu.

Aleksandra Przyłuska: - Dostałam wyróżnienie za pracę „Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym”. Narysowałam wykopki, zbieranie ziemniaków, noszenie koszyków. Myślę, że takie konkursy pomagają nam zachować bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

Maria Lewandowska: - Konkurs to jedna z wielu form działań prewencyjnych Kasy, służących zwiększeniu bezpieczeństwa pracy, życia dzieci i dorosłych mieszkańców wsi.
Konkurs ma kilka etapów: pierwszy – regionalny i drugi centralny. Etapy wojewódzkie, gdzie 16 oddziałów regionalnych, które działają na terenie 16 województw w Polsce, na własnym terenie organizują eliminacje pierwszego stopnia. Druga część konkursu będzie rozstrzygana z poziomu centrali Kasy.

Teresa Martyka: - Jeżeli dziecko będzie chciało przystąpić do konkursu, jakie będzie musiało spełnić warunki?

Maria Lewandowska: - Konkurs jest dla dzieci w klasach 0-3 i w klasach 4-6. Wszystkie prace należy zgłaszać do swojego nauczyciela lub dyrekcji szkoły, ponieważ oddziały regionalne będą przyjmowały prace zbiorczo od szkół. Odziały kontaktują się ze szkołami, informują jakie są zasady prowadzenia konkursu na terenie danego województwa. One będą również gromadziły prace, a ostatecznym terminem na zgłaszanie prac przez szkoły jest 22 czerwca 2011 r.

Teresa Martyka: - Jak musi być wykonana praca?

Maria Lewandowska: - Dowolna technika plastyczna, każda forma wyobraźni dziecka jest cenna, nie ograniczamy tematu, chodzi o pokazanie pozytywnego zachowania w środowisku wiejskim, związanego z przebywaniem w miejscu pracy rolników, rodziców tych dzieci. Nagrody nie są jeszcze znane, trwają negocjacje. Finał jest planowany w bardzo uroczystej formie z udziałem wszystkich organizatorów. W ubiegłym roku finaliści i laureaci zaproszeni byli do parlamentu, mieli możliwość rozmawiania z parlamentarzystami, a następnie mieli miłą uroczystość w centrali Kasy. Z pewnością równie atrakcyjnie będzie wyglądał finał tego pierwszego ogólnopolskiego konkursu.

Zobacz więcej na temat: dzieci KRUS POLSKA rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak