Zagadka Grodów Czerwieńskich bliska wyjaśnienia?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:16
Kwitły w czasach pierwszych Piastów na pograniczu Polski i Rusi Kijowskiej. Ten bogaty zespół osadniczy, którego głównym ośrodkiem był Czerwień, zagarnął w X w. Włodzimierz Wielki, by niedługo stracić go na rzecz Bolesława Chrobrego.
Audio
Zbiór średniowiecznej biżuterii wykonanej głównie ze srebra odkryto w trakcie prac wykopaliskowych w rejonie historycznego grodu Czerwień, na terenie obecnej gminy Tyszowce
Zbiór średniowiecznej biżuterii wykonanej głównie ze srebra odkryto w trakcie prac wykopaliskowych w rejonie historycznego grodu Czerwień, na terenie obecnej gminy TyszowceFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Od dawna archeolodzy próbowali zlokalizować Czerwień. Ślady prowadziły do grodziska w Czermnie, ale poza resztkami wałów otaczających to miejsce, nie było innych znalezisk mogących potwierdzić tę hipotezę.

Do czasu jednak. Ostatnich sześć lat to wysyp zaskakujących odkryć, m.in. kilku srebrnych skarbów znajdowanych w różnych miejscach i świadczących o niezwykłej zamożności mieszkańców tego grodu.

Czy analiza tych kosztowności rozwiąże zagadkę? Skąd pochodziła elita, która zamieszkiwała Czerwień? Czy byli to osadnicy Piastów czy Rurykowiczów? Czy Czermno to rzeczywiście poszukiwany od wieków Czerwień? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Marcin Wołoszyn (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Centrum Badawczego Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej przy Uniwersytecie w Lipsku), prof. Paweł Żmudzki (mediewista, Instytut Historyczny UW).

Data emisji: 4.03.2016

Godzina emisji: 20.43

tj/fbi

Czytaj także

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
rozwiń zwiń