Narodowe Centrum Nauki zaspokaja ciekawość uczonych od 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 17:33
W ramach reformy nauki z 2010 roku powołano Narodowe Centrum Nauki – instytucję, która finansuje badania podstawowe, czyli prace zmierzające przede wszystkim do zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk, procesów społecznych i kulturowych…
Audio
  • Narodowe Centrum Nauki działa od 5 lat (Eureka/Jedynka)
- W badaniach podstawowych uczony kieruje się ciekawością. Czasem mówi się na nie blue sky reaserch, czyli że patrzymy w niebo i staramy się wymyślić coś nowego - mówi prof. Michał Karoński
- W badaniach podstawowych uczony kieruje się ciekawością. Czasem mówi się na nie "blue sky reaserch", czyli że patrzymy w niebo i staramy się wymyślić coś nowego - mówi prof. Michał KarońskiFoto: pixabay.com/domena publiczna

Centrum rozpoczęło swoją działalność w 2011 roku w Krakowie, co już na samym początku wzbudziło pewne kontrowersje… O programach realizowanych w NCN, o tym, co udało się osiągnąć w ciągu tych 5 lat, jakie są efekty pracy Centrum, jaki jest poziom projektów badawczych składanych przez polskich uczonych oraz planach i zamierzeniach opowiedzieli pracownicy NCN.

A bardzo ciekawy projekt realizowany dzięki środkom uzyskanym z Narodowego Centrum Nauki przedstawił dr Paweł Rutkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który stworzył pierwszą w Polsce Pracownię Lingwistyki Migowej przy Wydziale Polonistyki UW i prowadzi badania nad Polskim Językiem Migowym, który jest naturalnym sposobem komunikacji osób niesłyszących.

Nasi goście przedstawili także swoje poglądy na znaczenie badań podstawowych dla edukacji, rozwoju cywilizacji i kultury.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Zbigniew Błocki (dyrektor NCN), prof. Michał Karoński (przewodniczący Rady NCN), prof. dr Paweł Rutkowski z Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 20.13

asz/gs

Czytaj także

Czy pieniądze uleczą naukę? Przyszłość polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:11
- Sektor wiedzy to przyszłość nowoczesnej Polski i od stopnia jego rozwoju zależy dynamika modernizacji kraju, konkurencyjność gospodarki i jego pozycja - mówi inżynier elektronik prof. Jerzy Woźnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół, który bada tajemnice mikro- i nanoświatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:25
- Moją ambicją było stworzenie środowiska badawczego - mówi prof. Teodor Gotszalk, laureat programów TEAM i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:16
Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń