X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sól - cichy zabójca. Jak ją ograniczyć?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 10:15
Sól sprzyja otyłości i zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, zawałów serca, kamicy nerkowej, osteoporozy czy raka żołądka. - Dzienna maksymalna dawka to 5 gramów, czyli płaska łyżeczka - mówi dr Anna Wojtasik, technolog żywności.
Audio
  • Eksperci o konsekwencjach nadmiaru soli w diecie (Eureka/Jedynka)
Sód w małych ilościach jest nam potrzebny do życia, ale po solniczkę należy sięgać z rozwagą
Sód w małych ilościach jest nam potrzebny do życia, ale po solniczkę należy sięgać z rozwagąFoto: Glow Images/East News

Sól znajduje się w pieczywie, wędlinach, serach, kiszonkach, przekąskach. - Niebezpieczne są te produkty, w których konsument nie spodziewa się soli. Problemem mogą być przyprawy nazywane warzywnymi, ziołowymi. Wiele z nich zawiera przede wszystkim sól - od ponad 40 do 80 proc - mówi dr Wojtasik.

Z kolei Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Produkcji Żywności, podkreśla, że na szczęście spożycie soli spada. - W ciągu ostatnich 17 lat przemysł dołożył starań, żeby zredukować ilość soli w produktach. W przyprawach i kostkach rosołowych udało się zmniejszyć jej zawartość o prawie 40 proc. - mówi.

Dr n. med. Agnieszka Jarosz tłumaczy natomiast, jak nadmiar soli wpływa na nerki, układ kostny i naczyniowy, a także... na inteligencję. Z audycji dowiecie się również, jak czytać etykiety produktów i jak przyzwyczaić się do mniej słonej diety.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Anna Wojtasik (technolog żywności, Instytut Żywności i Żywienia), dr n. med. Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia) oraz Andrzej Gantner (dyrektor generalny Polskiej Federacji Produkcji Żywności)

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 20.15

mg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: polska żywność jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 08:00
- Prawo dostępu do bezpiecznej i zdrowej żywności jest podstawowym elementem harmonijnego rozwoju świata - mówi w "Sygnałach dnia" w Radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Zdrowia. "Żywność z niesprawdzonego źródła może być niebezpieczna"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 13:31
Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego powiedział w radiowej Jedynce, że w Unii Europejskiej produkcja żywności jest kontrolowana na każdym etapie, ale trzeba uważać na produkty zamawiane przez internet spoza Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport, który wstrząsnął światem. Mięso a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 16:45
rozwiń zwiń