X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny (Eureka/Jedynka)
- Praca w Muzeum Powstania Warszawskiego daje te fenomenalne możliwości poznawania zupełnie niesamowitych ludzi. Jedną z nich był śp. gen. Stefan Bałuk ps. Starba - mówi Grzegorz Hanula
- Praca w Muzeum Powstania Warszawskiego daje te fenomenalne możliwości poznawania zupełnie niesamowitych ludzi. Jedną z nich był śp. gen. Stefan Bałuk ps. "Starba" - mówi Grzegorz Hanula Foto: PAP/Paweł Kula

W 1944 roku po ukończeniu dwuletniego szkolenia wywiadowczo-dywersyjnego dla cichociemnych w Polskiej Szkole Wywiadu w Glasgow i kursu spadochronowego w Ringway, Stefan Bałuk ps. "Starba" został 9 kwietnia zrzucony nad Polską. Podjął w konspiracji służbę w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej AK, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów i wywiadem. Sporządził dokumentację fotograficzną niemieckich umocnień w Warszawie.


Czytaj także
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim "Starba" walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść" zgrupowania Radosław, następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dokumentował życie powstańcze na zdjęciach. O bohaterskim życiorysie gen. Stefana Bałuka (zmarł w 2014 r.) opowiada w audycji Grzegorz Hanula.

W grudniu 2015 roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - patronami roku 2016.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 20.16

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cichociemni i ich tajemnice. "Zabijali po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 03:09
- Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Mieli przy sobie truciznę, którą mogli zażyć, by nie wpaść w ręce Gestapo. Mało kto o nich wiedział - mówi o Cichociemnych Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń