Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny (Eureka/Jedynka)
- Praca w Muzeum Powstania Warszawskiego daje te fenomenalne możliwości poznawania zupełnie niesamowitych ludzi. Jedną z nich był śp. gen. Stefan Bałuk ps. Starba - mówi Grzegorz Hanula
- Praca w Muzeum Powstania Warszawskiego daje te fenomenalne możliwości poznawania zupełnie niesamowitych ludzi. Jedną z nich był śp. gen. Stefan Bałuk ps. "Starba" - mówi Grzegorz Hanula Foto: PAP/Paweł Kula

W 1944 roku po ukończeniu dwuletniego szkolenia wywiadowczo-dywersyjnego dla cichociemnych w Polskiej Szkole Wywiadu w Glasgow i kursu spadochronowego w Ringway, Stefan Bałuk ps. "Starba" został 9 kwietnia zrzucony nad Polską. Podjął w konspiracji służbę w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej AK, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów i wywiadem. Sporządził dokumentację fotograficzną niemieckich umocnień w Warszawie.


Czytaj także
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim "Starba" walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść" zgrupowania Radosław, następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dokumentował życie powstańcze na zdjęciach. O bohaterskim życiorysie gen. Stefana Bałuka (zmarł w 2014 r.) opowiada w audycji Grzegorz Hanula.

W grudniu 2015 roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - patronami roku 2016.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 20.16

pg/mg

Czytaj także

Cichociemni i ich tajemnice. "Zabijali po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 03:09
- Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Mieli przy sobie truciznę, którą mogli zażyć, by nie wpaść w ręce Gestapo. Mało kto o nich wiedział - mówi o Cichociemnych Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń