Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
Audio
  • Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich (Eureka/Jedynka)
Piknik Archeologiczny Rydno w Wąchocku
Piknik Archeologiczny "Rydno" w WąchockuFoto: mat. prasowe/Rezerwat Archeologiczny "Rydno"

Łowcy i zbieracze w paleolicie, a następnie neolityczni rolnicy wkroczyli do Polski południowej. - Na Dolnym Śląsku mamy najstarsze stanowiska tak zwanej kultury ceramiki wstęgowej - przypomina dr Dariusz Manasterski. Wędrowcy, którzy przybyli z Bliskiego Wschodu przez Bałkany, przynieśli nowy system gospodarczy - zaczęto nie tylko wykorzystywać dary natury, ale także wytwarzać. Nowością było zboże oraz zwierzęta takie jak owce i kozy.

Na terenie dzisiejszej Polski znajduje się unikatowy w skali świata kompleks stanowisk archeologicznych, na których odkrywane i badane są świadectwa życia w schyłkowym paleolicie. - Rydno to odkrywkowa kopalnia ochry, barwnika, który znany był w pradziejach, ale na terenie Europy nie są znane inne takie miejsca - wyjaśnia dr Michał Przeździecki. Wyjątkowość tych wykopalisk polega także na liczbie skupionych wokół kopalni osad. - Mamy tu tysiące obozowisk, pracowni krzemieniarskich, miejsc przetwórstwa ochry - dodaje pracujący w Rydnie gość "Eureki".

W rozmowie z Katarzyną Kobylecką archeolodzy wyjaśniają pochodzenie nazwy tego cennego miejsca, opowiadają o jednym z jego głównych badaczy - ekscentrycznym prof. Stefanie Krukowskim, a także drugim niezwykle ciekawym miejscu, gdzie odkryto ślady rytualnych spotkań ludności czasów neolitu. Goście "Eureki" opowiedzieli także, dlaczego epoka kamienia jest kluczowa w historii człowieka.

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Michał Przeździecki i dr Dariusz Manasterski (Instytucie Archeologii UW)

Data emisji: 18.03.2016

Godzina emisji: 20.43

asz

Czytaj także

Jaćwingowie: potęga czasów średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:10
- Byli to głównie konni wojownicy, którzy specjalizowali się w nagłych wypadach na tereny sąsiedzkie w celach rabunkowych - mówi o Jaćwingach dr Wojciech Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat polskiej misji w Sakkarze. "Przerażenie miesza się ze szczęściem"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 12:05
- Ale najciekawsze rzeczy zawsze wychodzą w ostatniej chwili, gdy już zaczynamy się pakować - egiptolog prof. Karol Myśliwiec opowiada o najciekawszych momentach pracy polskich archeologów.
rozwiń zwiń