"Między światami". Zapiski żołnierza-pacyfisty

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 14:35
"Między światami. Dziennik Andersowca 1939-1945" to wspomnienia Edwarda Herzbauma pisane w łagrze i na szlaku bojowym Armii Andersa. - Autor jest oddanym żołnierzem, który nienawidzi wojny - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta, który wydał pamiętniki.
Audio
  • Prof. Janusz Odziemkowski oraz Zbigniew Gluza o książce "Między światami. Zapiski Andersowca 1939-1945" (Eureka/Jedynka)
Między światami to bardzo osobiste zapiski z II wojny światowej, pierwotnie nieprzeznaczone do publikacji
"Między światami" to bardzo osobiste zapiski z II wojny światowej, pierwotnie nieprzeznaczone do publikacjiFoto: Pixabay (Domena publiczna, zdjęcie ilustracjne)

Pamiętniki na londyńskim strychu odnalazła córka autora 40 lat po jego śmierci. Najpierw wydano je po angielsku, teraz trafiły do Polski dzięki osobom zajmującym się historią Żydów. - Tyle tylko, że tekst nie akcentuje żydowskiego losu autora. Nie jest to też bohaterszczyzna, autor opisuje działania wojenne z bardzo specyficznej perspektywy pacyfisty - mówi Zbigniew Gluza.

Prof. Janusz Odziemkowski z UKSW wyjaśnia natomiast, w jaki sposób Polacy represjonowani przez sowietów trafiali do Armii Andersa. Z audycji dowiesz się również, co powiedział historyk Norman Davies po przeczytaniu tej książki.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (UKSW) oraz Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 20.17

mg/pg

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka generała Andersa: w domu niewiele mówił o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 13:06
- To jest jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Monte Cassino zawsze miało dla mnie bardzo duże znaczenie - wyznała Anna Maria Anders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik niedźwiedzia Wojtka na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:55
15 maja 2019 roku, na Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, odsłoniła pomnik niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Armii Andersa. Niedźwiedź przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy.
rozwiń zwiń