X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Między światami". Zapiski żołnierza-pacyfisty

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 14:35
"Między światami. Dziennik Andersowca 1939-1945" to wspomnienia Edwarda Herzbauma pisane w łagrze i na szlaku bojowym Armii Andersa. - Autor jest oddanym żołnierzem, który nienawidzi wojny - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta, który wydał pamiętniki.
Audio
  • Prof. Janusz Odziemkowski oraz Zbigniew Gluza o książce "Między światami. Zapiski Andersowca 1939-1945" (Eureka/Jedynka)
Między światami to bardzo osobiste zapiski z II wojny światowej, pierwotnie nieprzeznaczone do publikacji
"Między światami" to bardzo osobiste zapiski z II wojny światowej, pierwotnie nieprzeznaczone do publikacjiFoto: Pixabay (Domena publiczna, zdjęcie ilustracjne)

Pamiętniki na londyńskim strychu odnalazła córka autora 40 lat po jego śmierci. Najpierw wydano je po angielsku, teraz trafiły do Polski dzięki osobom zajmującym się historią Żydów. - Tyle tylko, że tekst nie akcentuje żydowskiego losu autora. Nie jest to też bohaterszczyzna, autor opisuje działania wojenne z bardzo specyficznej perspektywy pacyfisty - mówi Zbigniew Gluza.

Prof. Janusz Odziemkowski z UKSW wyjaśnia natomiast, w jaki sposób Polacy represjonowani przez sowietów trafiali do Armii Andersa. Z audycji dowiesz się również, co powiedział historyk Norman Davies po przeczytaniu tej książki.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (UKSW) oraz Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 20.17

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 06:01
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka generała Andersa: w domu niewiele mówił o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 13:06
- To jest jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Monte Cassino zawsze miało dla mnie bardzo duże znaczenie - wyznała Anna Maria Anders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik niedźwiedzia Wojtka na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:00
Dziś, 15 maja 2019 roku, na Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, odsłoniła pomnik niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Armii Andersa. Niedźwiedź przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy.
rozwiń zwiń