X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nakum znów odsłania swoje tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 17:27
- Już w roku 2012 spodziewaliśmy się, że w jednej z piramid może być coś istotnego. Niedawno, pod posadzką wapienną komnaty świątynnej, natrafiliśmy tam na bardzo bogato wyposażony pochówek z około VI wieku n.e., niezrabowany, który interpretujemy jako miejsce wiecznego spoczynku jednego z władców Nakum - mówi dr Jarosław Źrałka.
Audio
  • Nakum znów odsłania swoje tajemnice (Eureka/Jedynka)
Pierwszy grobowiec władcy Majów pochodzący z około 700 roku n.e.  polscy archeolodzy odkryli w czerwcu 2006
Pierwszy grobowiec władcy Majów pochodzący z około 700 roku n.e. polscy archeolodzy odkryli w czerwcu 2006Foto: Jorge Antonio Leoni de León/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Nad grobem, o którym opowiada szef polskiej misji, archeolodzy natrafili na ślady odprawiania różnych rytuałów. Kolekcja barwnych naczyń z wizerunkami bogów i zwierząt, zawierających częściowo inne artefakty, wskazywać może na pochówek szamana lub artysty. - Jesteśmy na etapie inwentaryzacji i interpretowania znaleziska. Kości będą dopiero badane - dodaje Wiesław Koszkul.

Goście Katarzyny Kobyleckiej opowiadają o badaniach w Nakum od odkrycia pierwszego grobowca w 2006 roku oraz społecznościach Majów, które żyły w tym regionie Gwatemali. Archeologowie wyjaśniają także, dlaczego do dziś region Parku Triángulo pozostaje trudno dostępnym i z jakimi niebezpieczeństwami borykają się na miejscu badacze. 

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Jarosław Źrałka (szef polskiej misji, Instytut Archeologii UJ) oraz Wiesław Koszkul (archeolog, członek ekspedycji)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 20.10

asz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy odkrywają tajemnice Majów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 11:26
Odkrycia polskich naukowców w Nakum potwierdzają, że miasto Majów było ważnym ośrodkiem politycznym w Gwatemali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść córki twórcy polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 16:03
- Ojciec był postacią tak znaną, że trudno było udawać, że jest inaczej. Był to powód do dumy, ale również pewne obciążenie - wspomina Małgorzata Karkowska, córka prof. Kazimierza Michałowskiego.
rozwiń zwiń