Nakum znów odsłania swoje tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 17:27
- Już w roku 2012 spodziewaliśmy się, że w jednej z piramid może być coś istotnego. Niedawno, pod posadzką wapienną komnaty świątynnej, natrafiliśmy tam na bardzo bogato wyposażony pochówek z około VI wieku n.e., niezrabowany, który interpretujemy jako miejsce wiecznego spoczynku jednego z władców Nakum - mówi dr Jarosław Źrałka.
Audio
  • Nakum znów odsłania swoje tajemnice (Eureka/Jedynka)
Pierwszy grobowiec władcy Majów pochodzący z około 700 roku n.e.  polscy archeolodzy odkryli w czerwcu 2006
Pierwszy grobowiec władcy Majów pochodzący z około 700 roku n.e. polscy archeolodzy odkryli w czerwcu 2006Foto: Jorge Antonio Leoni de León/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Nad grobem, o którym opowiada szef polskiej misji, archeolodzy natrafili na ślady odprawiania różnych rytuałów. Kolekcja barwnych naczyń z wizerunkami bogów i zwierząt, zawierających częściowo inne artefakty, wskazywać może na pochówek szamana lub artysty. - Jesteśmy na etapie inwentaryzacji i interpretowania znaleziska. Kości będą dopiero badane - dodaje Wiesław Koszkul.

Goście Katarzyny Kobyleckiej opowiadają o badaniach w Nakum od odkrycia pierwszego grobowca w 2006 roku oraz społecznościach Majów, które żyły w tym regionie Gwatemali. Archeologowie wyjaśniają także, dlaczego do dziś region Parku Triángulo pozostaje trudno dostępnym i z jakimi niebezpieczeństwami borykają się na miejscu badacze. 

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Jarosław Źrałka (szef polskiej misji, Instytut Archeologii UJ) oraz Wiesław Koszkul (archeolog, członek ekspedycji)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 20.10

asz/kd

Czytaj także

Polacy odkrywają tajemnice Majów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 11:26
Odkrycia polskich naukowców w Nakum potwierdzają, że miasto Majów było ważnym ośrodkiem politycznym w Gwatemali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść córki twórcy polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 16:03
- Ojciec był postacią tak znaną, że trudno było udawać, że jest inaczej. Był to powód do dumy, ale również pewne obciążenie - wspomina Małgorzata Karkowska, córka prof. Kazimierza Michałowskiego.
rozwiń zwiń