Samotność w sieci. Smartfon i internet to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:13
- W czasach, gdy mamy nieograniczoną możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, niezależnie od tego, gdzie on się znajduje, jednocześnie przybywa osób samotnych - mówił dr Tomasz Rożek zapowiadając kolejny odcinek programu "Sonda 2".
Audio
  • Smartfon i internet to nie wszystko (Eureka/Jedynka)
- Telefon i dostęp do internetu postrzegamy jako jedną z tych rzeczy, do których dziś każdy ma niemalże prawo - mówił Tomasz Rożek
- Telefon i dostęp do internetu postrzegamy jako jedną z tych rzeczy, do których dziś każdy ma niemalże prawo - mówił Tomasz Rożek Foto: pixabay.com/domena publiczna

Gość Jedynki nazywa to pułapką. - Myślimy, że telefony potrafią wszystko, że w internecie wszystko jest możliwe, że zastąpią nam obecność drugiej osoby. Nadal jednak są to bardzo powierzchowne kontakty - tłumaczy gospodarz telewizyjnej "Sondy 2". 

Jego zdaniem można wyobrazić sobie jeszcze lepszą kamerę, dzięki której będziemy widzieć drugą osobę jeszcze wyraźniej oraz urządzenia, które będą przenosiły dodatkowe bodźce np. zapachy. - To kolejne kroki do urealnienia kontaktów wirtualnych. Nie wiem jednak, czy będziemy w stanie zbudować urządzenie, które zastąpi spotkanie z drugim, żywym człowiekiem. A jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania - powiedział Tomasz Rożek. 

Czytaj także 
pap_1200_3AQ.jpg
Sonda 2 i Eureka. Naukowa współpraca TVP 2 i radiowej Jedynki

Nie  należy jednak popadać w skrajność i odwracać się plecami od tego, co niesie współczesna technologia. Zdaniem fizyka dostęp do internetu jest jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji. Nigdy wcześniej zwykli ludzie nie posiadali tak nieorganicznego źródła informacji i wiedzy. Problem w tym, aby mądrze z niego korzystać.

W nagraniu audycji również o bakteriach - tych dobrych i tych złych. Czy częste mycie skraca życie?

Warto też sprawdzić, dlaczego Jan Paweł II lubił fizykę i dopytywał o teorię superstrun oraz czym są grawitony.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Tomasz Rożek (fizyk)

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 20.13

tj/asz


Czytaj także

Sonda 2. "Nie jestem Kamińskim i Kurkiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 12:53
- Nie chcę naśladować czy rozliczać. Mając ogromny materiał jaki po sobie zostawili Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, chcę kontynuować najlepiej jak potrafię to, co robili - mówi dr Tomasz Rożek, prowadzący "Sondę 2".
rozwiń zwiń