Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
Audio
  • Elżbieta Zawacka - jedynka kobieta wśród cichociemnych (Eureka/Jedynka)
Prof. Elżbieta Zawacka była legendą wśród kurierów w okupowanej Europie. Jej ówczesny pseudonim Zo do dziś budzi respekt
Prof. Elżbieta Zawacka była legendą wśród kurierów w okupowanej Europie. Jej ówczesny pseudonim "Zo" do dziś budzi respektFoto: PAP/WOJTEK SZABELSKI

Program kursu, oprócz treningu fizycznego, obejmował także zasady walki konspiracyjnej, skoki spadochronowe, testy psychotechniczne i szkolenie w zakresie łączności. "Zo" zaliczyła większość jego elementów i po ukończeniu kursu, jako angielska obywatelka Elisabeth Watson, została wyznaczona do powrotu do kraju.

Czytaj także
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Za patriotyczną działalność prof. Elżbieta Zawacka otrzymała wiele odznaczeń i mianowano ją generałem brygady Wojska Polskiego. A zaczęło się od aktywnej działalności jeszcze przed wojną...

W grudniu 2015 roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - patronami roku 2016.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Grzegorz Hanula (historyk), Rafał Brodacki (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 06.04.2015

Godzina emisji: 20.17

pg/


Czytaj także

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:00
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń