Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 09:54
Zdrowy las cieszy bioróżnorodnością gatunków. Ale co dzieje się, gdy drzewa zaczynają chorować?
Audio
  • Puszcza Białowieska pod naukową lupą (Eureka/Jedynka)
Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa
Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego DziedzictwaFoto: Stormbringer76/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0,3.0,2.5,2.0,1.0

Kto je bada, i jak, ale też kto podejmuje decyzję o sposobie prowadzenia terapii uzdrawiającej?

Z nagrania audycji można się dowiedzieć m.in., jakie są sposoby leczenia dużych skupisk leśnych? Jak walczyć z kornikiem np. w Puszczy Białowieskiej i czy drzewa zaatakowane przez korniki są już bezpowrotnie stracone?

Ujawniamy również tajemnicę znikania z terenów Puszczy Białowieskiej niektórych gatunków roślin oraz zwierząt.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście:  prof. Janusz Sowa (dyrektor Instytutu Użytkowania Lasu i Techniki Leśnej w Krakowie, przewodniczący Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej), prof. Jacek Hilszczański (z-ca dyrektora ds. Naukowych Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie i członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów RP)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 20.13

tj/pg

Czytaj także

Naukowcy o Puszczy Białowieskiej. "Kornik przywróci równowagę"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 20:32
Goście "Debaty Jedynki" podkreślają, że procesy zachodzące dziś w Puszczy Białowieskiej to "lekcja ekologii praktycznej". Zdaniem naukowców nieuprawnione jest mówienie o "apokalipsie" czy "ginięciu puszczy". Gradacja kornika zachodzi cyklicznie i zawsze po niej las się odradza.
rozwiń zwiń