Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
Audio
  • Medycyna przyszłości, czyli o genach (Eureka/Jedynka)
Jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia sposobu działania ludzkiego genotypu
Jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia sposobu działania ludzkiego genotypuFoto: pixabay (domena publiczna)

Przez wieki leczyliśmy się objawowo, nie rozumiejąc jak funkcjonuje nasz organizm. Z czasem zauważyliśmy, że serce przypomina pompę, a nerki są niczym filtr.  - Obecnie, aby zrozumieć tajemnice ludzkiego organizmu, zaglądamy do wnętrza pojedynczych komórek, a nawet staramy się zrozumieć reakcje chemiczne, które w nich zachodzą - tłumaczył dr Tomasz Rożek zapowiadając kolejny odcinek programu "Sonda 2".

Czytaj także
pap_1200_3AQ.jpg
Sonda 2 i Eureka. Naukowa współpraca TVP 2 i radiowej Jedynki

W największym skrócie można powiedzieć, że rozpoczynamy życie od momentu w którym wymiesza się materiał genetyczny rodziców. Od tego momentu jesteśmy niepowtarzalni. Informacja w naszych genach zostaje zapisana mniej więcej tak, jak w książce. Z tą różnicą, że w języku polskim jest ok. trzydziestu liter, a w języku genetyki zaledwie cztery. Czy to wystarczy do opisania człowieka?

W nagraniu audycji również o poszukiwaniu niewyczerpanych i tanich źródeł energii oraz o teorii, że Wszechświat jest wieczny.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Tomasz Rożek (fizyk), prof. Ewa Bartnik (genetyk), ksiądz prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Meissner (Wydz. Fizyki UW)

Data emisji: 12.04.2016

Godzina emisji: 20.13

tj/pg

Czytaj także

Znajomość natury molekularnej wyjdzie ci na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 12:07
- Komórkowy element struktury człowieka jest dziś niezwykle istotny dla zrozumienia wielu procesów, które zachodzą w organizmie - mówi prof. Mariusz Bidziński ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń