X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
Audio
  • Medycyna przyszłości, czyli o genach (Eureka/Jedynka)
Jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia sposobu działania ludzkiego genotypu
Jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia sposobu działania ludzkiego genotypuFoto: pixabay (domena publiczna)

Przez wieki leczyliśmy się objawowo, nie rozumiejąc jak funkcjonuje nasz organizm. Z czasem zauważyliśmy, że serce przypomina pompę, a nerki są niczym filtr.  - Obecnie, aby zrozumieć tajemnice ludzkiego organizmu, zaglądamy do wnętrza pojedynczych komórek, a nawet staramy się zrozumieć reakcje chemiczne, które w nich zachodzą - tłumaczył dr Tomasz Rożek zapowiadając kolejny odcinek programu "Sonda 2".

Czytaj także
pap_1200_3AQ.jpg
Sonda 2 i Eureka. Naukowa współpraca TVP 2 i radiowej Jedynki

W największym skrócie można powiedzieć, że rozpoczynamy życie od momentu w którym wymiesza się materiał genetyczny rodziców. Od tego momentu jesteśmy niepowtarzalni. Informacja w naszych genach zostaje zapisana mniej więcej tak, jak w książce. Z tą różnicą, że w języku polskim jest ok. trzydziestu liter, a w języku genetyki zaledwie cztery. Czy to wystarczy do opisania człowieka?

W nagraniu audycji również o poszukiwaniu niewyczerpanych i tanich źródeł energii oraz o teorii, że Wszechświat jest wieczny.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Tomasz Rożek (fizyk), prof. Ewa Bartnik (genetyk), ksiądz prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Meissner (Wydz. Fizyki UW)

Data emisji: 12.04.2016

Godzina emisji: 20.13

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znajomość natury molekularnej wyjdzie ci na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 12:07
- Komórkowy element struktury człowieka jest dziś niezwykle istotny dla zrozumienia wielu procesów, które zachodzą w organizmie - mówi prof. Mariusz Bidziński ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń