Tajemnice nauki. Dlaczego rekin nigdy nie zasypia?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 13:45
Dr Tomasz Rożek, prowadzący "Sondę 2" w telewizyjnej Dwójce, przybliżył tematy najbliższego programu, w którym będzie mowa m.in. o śnie. - Jest on nam potrzebny do odpoczynku, ale są zwierzęta, które potrafią uporządkować swój mózg bez snu - mówi dr Rożek.
Audio
  • Dr Tomasz Rożek o śnie i śmieciach, czyli najbliższych tematach "Sondy 2" (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Za przykład podaje ptaki wędrowne, które przemierzają długie kilometry w locie. - Niektóre ptaki wędrowne, które podlatują odpowiednio wysoko, zasypiają na kilka sekund, potem się budzą i znów podlatują wyżej. Są też ryby, które zasypiają tylko lewą, albo tylko prawą półkulą, a rekin nie śpi w ogóle, bo gdyby zasnął, to by się udusił - mówi dr Tomasz Rożek.

Dlaczego rekin zmuszony jest do ciągłego czuwania? Czy naukowcom uda się kiedyś wyeliminować potrzebę snu u ludzi? O tym w nagraniu audycji.

Drugim tematem "Sondy 2" w poniedziałek (25.04) będą śmieci i ich przetwarzanie. Również o tej kwestii dr Tomasz Rożek opowiedział w "Eurece".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Tomasz Rożek (fizyk)

Data emisji: 19.03.2016

Godzina emisji: 20.13

mg/tj

Czytaj także

Polacy pomogą badać i chronić nietoperze w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:26
Ostatni rok był mrocznym czasem dla nietoperzy zamieszkujących Czarny Ląd. Oskarżono je bezpodstawnie o roznoszenie wirusa ebola.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda 2. "Nie jestem Kamińskim i Kurkiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 12:53
- Nie chcę naśladować czy rozliczać. Mając ogromny materiał jaki po sobie zostawili Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, chcę kontynuować najlepiej jak potrafię to, co robili - mówi dr Tomasz Rożek, prowadzący "Sondę 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
rozwiń zwiń