Starożytne deportacje i Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 14:30
Jak przesiedlano ludność w Mezopotamii i jakie miało to skutki demograficzne i etniczne? O starożytnych deportacjach opowiedzieli archeolodzy Xenia Kolińska i prof. Rafał Koliński.
Audio
  • Archeolodzy i historycy o starożytnych deportacjach, atrakcjach Pikniku Naukowego i regionie Urzecza (Eureka/Jedynka)
Asurbanipal II (883-859 p.n.e.) z giermkiem. Luwr
Asurbanipal II (883-859 p.n.e.) z giermkiem. LuwrFoto: Xenia Kolińska

Wielkie wędrówki ludzi, migracje i przesiedlenia istnieją od tysięcy lat. W I tysiącleciu p.n.e. Bliski Wschód zdominowany był przez Asyrię i Babilon. Pierwsze wzmianki o deportacjach na bliskim wschodzie pochodzą z XIII wieku p.n.e. Zgodnie z tymi zapisami przesiedlono wtedy osiem miast. - Możemy domniemywać, jak wiele osób przesiedlono. Kilkadziesiąt lat później władca pisze, że chodziło o 14,4 tys. mieszkańców Mitanni. To pokazuje, że skala była jeszcze niewielka - wyjaśniał prof. Rafał Koliński.

Specjaliści opowiadali także o największych deportacjach na starożytnym Bliskim Wschodzie i wskazują, które z tych wydarzeń opisane są w Biblii.

Ponadto w audycji rozmawialiśmy o Pikniku Naukowym, który odbędzie się 7 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do odwiedzenia stanowiska Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zapraszała Joanna Rąbkowska. Eksperci przygotowali tam instalację "Zdrowie na pustyni", gdzie będzie można poznać warunki pracy archeologów i niebezpieczeństwa, na które narażeni są badacze. Ewa Chrzanowska z Fundacji im. Prof. Kazimierza Michałowskiego opowiedziała natomiast o tłoczni oliwy, którą odkryli w Libanie polscy naukowcy.

Na koniec wybraliśmy się  Urzecze - o historii tego mikroregionu etnograficznego na Mazowszu oraz o zasiedlających go Olędrach opowiedział dr Maurycy Stanaszek, antropolog z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Xenia Kolińska (Fundacja Przeszłość i Teraźniejszość) i prof. Rafał Koliński (Instytut UAM); Joanna Rąbkowska (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW); Ewa Chrzanowska (Fundacja im. Prof. Kazimierza Michałowskiego); dr Maurycy Stanaszek (Państwowe Muzeum Archeologiczne)

Data emisji: 4.05.2016

Godzina emisji: 20.10

mg

Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazetowa archeologia, czyli zaginione dzieje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 12:00
Archeolog prof. Kokowski pracuje na UMCS w Lublinie, ale pochodzi z północnej Wielkopolski, gdzie wojna zniszczyła muzea, zbiory, archiwa i pamięć o archeologicznych odkryciach. Czy rzeczywiście bezpowrotnie?
rozwiń zwiń