Schuman, Monnet, Adenauer - ojcowie integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
W audycji rozmawialiśmy o architektach projektu integracji europejskiej - Robercie Schumanie, Jeanie Monnecie i Konradzie Adenauerze. 9 maja przypada Dzień Europy.
Audio
  • Historia integracji europejskiej, pacyfikacja Wąwolnicy i zaproszenie na Piknik Naukowy (Eureka/Jedynka)
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.Foto: PAP/Photoshot

Robert Schuman - mąż stanu, dyplomowany prawnik i francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948–1952 - we współpracy z Jeanem Monnetem opracował plan Schumana ogłoszony 9 maja 1950 r. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę narodzin Unii Europejskiej.

Schuman zaproponował wspólną kontrolę nad wydobyciem węgla i produkcją stali: najważniejszych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego. Opracowaniu tego planu przyświecała idea, zgodnie z którą prowadzenie wojny nie jest możliwe bez sprawowania kontroli nad tymi surowcami.

Niebagatelną rolę odegrał także Konrad Adenauer - pragmatyczny demokrata, niestrudzony w działaniach na rzecz zjednoczenia, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (1949–63), który zmienił powojenną historię Niemiec i Europy bardziej niż ktokolwiek inny... O znaczeniu tych postacji opowiedział dr Paweł Kowalski z Wydziału Prawa SWPS.

W audycji przypomnieliśmy także dokonaną przez UB pacyfikację Wąwolnicy, która miała miejsce w 1946 roku. O kulisach tych tragicznych wydarzeń mówił dr Sławomir Poleszak z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Na koniec Małgorzata Żuławnik z IPN zaprosiła słuchaczy na stoisko IPN na Pikniku Naukowym.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Paweł Kowalski (Wydział Prawa SWPS), dr Sławomir Poleszak (IPN w Lublinie), Małgorzata Żuławnik (IPN)

Data emisji: 6.05.2016

Godzina emisji: 20.10

mg/kul

Czytaj także

Robert Schuman - jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 05:30
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy. 57 lat temu zmarł Robert Schuman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni walczą o zachowanie pamięci o przeszłości narodu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 14:55
Juliusz Kulesza, Kazimierz Piechowski, Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki i Janusz Krupski - to tegoroczni laureaci nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". O ich niezwykłym życiu i działalności mówił w Jedynce dr Rafał Leśkiewicz, członek kapituły nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat Pikniku Naukowego. Nauka nie jest nudna!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 09:30
- To stereotyp, że nauka jest nuda, że zajmują się nią tylko jacyś ludzie w kitlach, a z kolb unoszą się dymy. Nauka jest częścią życia każdego z nas - mówił prof. Łukasz Turski podczas specjalnego wydania "Damskiej torebki".
rozwiń zwiń