"Zhakuj Pentagon". Nie ma zabezpieczeń nie do złamania?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 16:30
Żyjemy w świecie, w którym większość ważnych informacji przechowywana jest w komputerach, a to rodzi ryzyko ataków hackerskich. By znaleźć luki w systemach zabezpieczeń, Pentagon zezwolił na włamywanie się do swoich serwisów.
Audio
  • Zagrożenia w internecie, zaproszenie na "Sondę 2" i ciekawostki na temat miar (Eureka/Jedynka)
Hackerzy już niejednokrotnie atakowali państwowe instytucje, także w Polsce
Hackerzy już niejednokrotnie atakowali państwowe instytucje, także w PolsceFoto: Glow Images/East News

Dr inż. Marek Hołyński, dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych podkreśla, że zagrożenie kradzieżą danych z sieci staje się naprawdę poważne: - Działalność przestępsza się sprofesjonalizowała. Ludzie, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo systemów komputerowych, mają dylemat: czy zadowolić się sześcioma tysiącami pensji czy zdradzić luki w systemie i zarobić milion złotych - mówi.

Ekspert wyjaśnia też, czym jest społeczeństwo informacyjne i kiedy powstały zasady etyki hackerskiej. Tłumaczy też, co wspólnego mają ze sobą internet i hipisi.

W programie rozmawialiśmy także o metrologicznych nowinkach. Gościem Jedynki był dr Włodzimierz Lewandowski - nowy prezes Głównego Urzędu Miar, który wcześniej pracował w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag - Sèvres we Francji jako główny fizyk w sekcji czasu.

Podczas audycji zaprosiliśmy także na kolejny program "Sonda 2" w TVP, w którym tym razem dr Tomasz Rożek i jego goście będą zastanawiać się nad tym, czym jest życie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 20.14

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samotność w sieci. Smartfon i internet to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:13
- W czasach, gdy mamy nieograniczoną możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, niezależnie od tego, gdzie on się znajduje, jednocześnie przybywa osób samotnych - mówił dr Tomasz Rożek zapowiadając kolejny odcinek programu "Sonda 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piknik Naukowy dowodzi, że Polacy kochają naukę"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 11:45
Ponad 900 pokazów, dla których wspólnym mianownikiem będzie zdrowie - to program dwudziestego już Pikniku Naukowego. - Nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, która tak długo by to robiła. Piknik dowodzi, że w Polsce jest dostateczna liczba ludzi zainteresowanych nauką i kulturą - mówi prof. Łukasz Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Hermaszewski, czyli Polacy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:50
Elitarny klub ludzi, którzy byli w kosmosie liczy już ponad pół tysiąca astro- i kosmonautów.
rozwiń zwiń