Niezwykłe życie rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 15:00
- To postać niezwykle barwa, każdy fragment jego życia jest niezwykle ciekawy. Ukształtował go dom rodzinny. Pochodzi z wielopokoleniowej rodziny, gdzie tradycje patriotyczne były kultywowane. Dziadek był powstańcem styczniowym, za co rodzina utraciła wszystkie majątki - przypomina Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL.
Audio
  • Rotmistrz Witold Pilecki jakiego nie znany (Eureka/Jedynka)
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948Foto: materiały prasowe


Zobacz także >>>
pilecki_663x364_.jpg
Serwis specjalny poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

- Po wojnie polsko-bolszewickiej przeistacza się w polskiego ziemianina na Kresach Rzeczypospolitej, tworzy małą ojczyznę. Jest społecznikiem, organizuje spółdzielnie, ochotniczą straż pożarną. Żołnierzem staje się znów w 1939 roku. Wtedy znów naraża swoje życie – wspomina jeden z gości Katarzyny Jankowskiej.

Jakie zadania rotmistrz Pilecki realizował podczas swojego 3-letniego pobytu w Auschwitz, do którego dotarł po tym, jak zgłosił się na ochotnika do jednego z transportów. Jak wyglądała jego ucieczka z obozu koncentracyjnego? Dlaczego Witold Pilecki miał zakaz walki w Powstaniu Warszawskim i dlaczego go złamał? Kim postać Rotmistrza jest dla współczesnej młodzieży? Jakie wspomnienia o ojcu ma syn Witolda Pileckiego Andrzej? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Andrzej Pilecki (syn rotmistrza Witolda Pileckiego), Paweł Szabłowski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 25.05.2016

Godzina emisji: 20.10

gs/mp

Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie szlak trasą ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 11:19
Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy. Żołnierz. Romantyk. Ojciec

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 11:30
"Kochajcie swoją Ojczyznę, kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" to fragment jednego z ostatnich listów, jakie od rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała jego córka.
rozwiń zwiń