Problem otyłości wśród dzieci. Przyczyną niewiedza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:24
- Zatrważające są wyniki badań. Aż 50 procent uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie je pierwszego śniadania, co jest wbrew podstawowym zasadom poprawnej diety - mówi Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia.
Audio
  • Otyłość wśród dzieci, pielęgnacja skóry, odmienny przebieg chorób u osób starszych (Jedynka/Eureka)
Głównymi przyczynami otyłości wśród dzieci są źle zbilansowana dieta (za dużo cukru, tłuszczu i soli) oraz zbyt mała aktywność fizyczna
Głównymi przyczynami otyłości wśród dzieci są źle zbilansowana dieta (za dużo cukru, tłuszczu i soli) oraz zbyt mała aktywność fizyczna Foto: pixabay.com

- Dzieci w szkole przebywają teraz bardzo długo, co znaczy, że wszystkie podstawowe posiłki spożywają na terenie szkoły. Aktywność  fizyczna większości ogranicza się do lekcji wychowania fizycznego. W domu trenują kciuki przy grach komputerowych - podkreśla Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. Jej placówka wprowadziła tzw. przerwy śniadaniowe, w czasie których dzieci jedzą drugie śniadanie wraz z nauczycielami, którzy obserwują co dziecko przynosi jako posiłek, tłumaczą i doradzają. Na początku, jako drugie śniadanie dzieci przynosiły wysokokaloryczne produkty. Z czasem coraz więcej jest warzyw.

W programie rozmawialiśmy także o tym, jak właściwie pielęgnować skórę, by jak najdłużej pozostała w dobrej formie oraz o odmiennym sposobie chorowania u osób starszych. Nie zabrakło też "Wiadomości Naukowych" przygotowanych przez Katarzynę Kobylecką.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Dziennikarze: Katarzyna Kobylecka

Goście: Joanna Jaczewska-Szyc (Instytut Żywności i Żywienia) , Danuta Kozakiewicz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie, Anna Pura (dermatolog), dr Elżbieta Kozak-Szkopek (wojewódzka konsultantka w dziedzinie geriatrii) 

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 20.10

ab/gs


Czytaj także

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Dietetycy wkraczają do przedszkoli i żłobków

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 09:43
45 dietetyków-edukatorów programu "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" rozpoczyna staże w żłobkach i przedszkolach w całej Polsce. Będą analizować jadłospisy, przeprowadzać warsztaty i szkolić personel placówek, by dzieci były prawidłowo żywione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zdrowo odżywiać dzieci? Lekarz radzi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:59
Złe odżywianie może mieć opłakane skutki - alarmują lekarze i dietetycy. Zdrowy styl życia powinno się wpajać już od pierwszych miesięcy życia. Tymczasem, jak pokazują różne badania, dzieci najchętniej jedzą pizze, hamburgery i frytki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość - pandemia, którą sami sobie fundujemy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 18:59
- Przyczyną problemu otyłości jest przede wszystkim to, że cały czas mamy dodatni bilans energetyczny, czyli za dużo spożywamy, a za mało wydatkujemy - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń