Rok Cichociemnych. "Historia Stanisława Skowrońskiego jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 11:51
20 kwietnia w Argentynie zmarł jeden z ostatnich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - porucznik Stanisław Skowroński, pseudonim "Widelec".
Audio
  • Zmarł jeden z ostatnich Cichociemnych (Eureka/Jedynka)
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej Brytanii
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej BrytaniiFoto: NAC

We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany. Wcielono go przymusowo do Armii Czerwonej, z której udało mu się uciec. Dotarł następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie został przeszkolony. We wrześniu 1943 roku, w ramach operacji "Neon 5", został zrzucony na teren okupowanej Polski.

Po okrążeniu przez Armię Czerwoną został aresztowany i wywieziony w głąb ZSRR. Uciekł z obozu i w październiku 1945 roku dostał się do Warszawy, a następnie do Głogówka. Zagrożony aresztowaniem przez UB przedostał się wraz z żoną przez zieloną granicę do Czechosłowacji. Osiedlił się w Argentynie.

Jak powiedziały w audycji "Eureka" córki Stanisława Skowrońskiego - Barbara, Jolanta i Dolores - rodzice bardzo tęsknili za Polską, ale nie opowiadali im o wojnie. - Dopiero, gdy tata pracował nad swoimi wspomnieniami ["Orzeł ujarzmiony"] i potrzebował naszej pomocy, bo sam nie znał języka hiszpańskiego perfect, mogłyśmy poznać i zrozumieć jego historię - wyjaśniła Basia.

Wysłuchaj całej audycji, w której o Stanisławie Skowrońskim opowiedział także historyk Grzegorz Hanula.

Rok 2016 ustanowiono Rokiem Cichociemnych. W radiowej Jedynce przypominamy ich sylwetki, historie i działalność podczas okupacji niemieckiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk), Barbara, Jolanta i Dolores (córki Stanisława Skowrońskiego)

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 20.33

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Piwnik "Ponury" - jedna z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:02
- To był człowiek, który miał duszę partyzanta. To był człowiek akcji, człowiek czynu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń