X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Cichociemnych. "Historia Stanisława Skowrońskiego jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 11:51
20 kwietnia w Argentynie zmarł jeden z ostatnich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - porucznik Stanisław Skowroński, pseudonim "Widelec".
Audio
  • Zmarł jeden z ostatnich Cichociemnych (Eureka/Jedynka)
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej Brytanii
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej BrytaniiFoto: NAC

We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany. Wcielono go przymusowo do Armii Czerwonej, z której udało mu się uciec. Dotarł następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie został przeszkolony. We wrześniu 1943 roku, w ramach operacji "Neon 5", został zrzucony na teren okupowanej Polski.

Po okrążeniu przez Armię Czerwoną został aresztowany i wywieziony w głąb ZSRR. Uciekł z obozu i w październiku 1945 roku dostał się do Warszawy, a następnie do Głogówka. Zagrożony aresztowaniem przez UB przedostał się wraz z żoną przez zieloną granicę do Czechosłowacji. Osiedlił się w Argentynie.

Jak powiedziały w audycji "Eureka" córki Stanisława Skowrońskiego - Barbara, Jolanta i Dolores - rodzice bardzo tęsknili za Polską, ale nie opowiadali im o wojnie. - Dopiero, gdy tata pracował nad swoimi wspomnieniami ["Orzeł ujarzmiony"] i potrzebował naszej pomocy, bo sam nie znał języka hiszpańskiego perfect, mogłyśmy poznać i zrozumieć jego historię - wyjaśniła Basia.

Wysłuchaj całej audycji, w której o Stanisławie Skowrońskim opowiedział także historyk Grzegorz Hanula.

Rok 2016 ustanowiono Rokiem Cichociemnych. W radiowej Jedynce przypominamy ich sylwetki, historie i działalność podczas okupacji niemieckiej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk), Barbara, Jolanta i Dolores (córki Stanisława Skowrońskiego)

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 20.33

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Piwnik "Ponury" - jedna z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:02
- To był człowiek, który miał duszę partyzanta. To był człowiek akcji, człowiek czynu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń