Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:17
Wystawa przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.
Audio
  • Niezwykła wystawa w Muzeum Wojska Polskiego (Eureka/Jedynka)
Wystawę Chrzest Polski można oglądać do 31 lipca
Wystawę "Chrzest Polski" można oglądać do 31 lipcaFoto: PAP/Paweł Supernak

Wystawa "Chrzest Polski" podzielona jest na części. Rozpoczyna ją ekspozycja poświęcona temu, co było przed przyjęciem chrztu, a więc czasom pogańskich bogów. W tej części można zobaczyć, między innymi, słynny obraz Jana Matejki "Przyjęcie chrześcijaństwa", który został efektownie powiększony. Ekspozycję zamyka zaś wybór zabytków przypominających, że religia chrześcijańska jest obecna w naszej historii i naszym życiu do dziś - w odznaczeniach i odznakach, biżuterii patriotycznej zawierającej w swej kompozycji znak krzyża.

- Jest to chyba najtrudniejszy temat w polskim wystawiennictwie historycznym, pokazujemy wydarzenia sprzed 1050 lat. Chrzest dotyczył księcia Mieszka I i wąskiego kręgu jego dworu. Także tych pamiątek już wtedy było niewiele a wiadomo, że historia naszego kraju jest bardzo burzliwa, więc i zachować się one nie mogły w większym komplecie. Powstało więc pytanie, jak wykonać wystawę w dwóch salach muzeum mając nikłe szanse na pozyskanie oryginalnych zabytków w dużej ilości - powiedział w audycji "Eureka" Wojciech Krajewski.

- Wystawa ma cel edukacyjny. Nie jest przeznaczona dla specjalistów epoki, którzy szukają jakiś ciekawostek z ich branży. To wystawa dla przeciętnie obytego z tematem albo mającego niewielkie pojęcie o temacie zwiedzającego. Stwierdziliśmy, że społeczeństwo trzeba edukować w najprostszy sposób - wyjaśnił Krajewski. Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad ekspozycją i co można zobaczyć na wystawie "Chrzest Polski". Patronat nad wystawą objęło Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Wojciech Krajewski (komisarz wystawy "Chrzest Polski")

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 20.12

kk

Czytaj także

Niezwykły koncert z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 08:30
2 czerwca, o godz. 20, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się plenerowy koncert muzyki sakralnej.
rozwiń zwiń