X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa "Chrzest Polski" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:17
Wystawa przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pokazuje epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.
Audio
  • Niezwykła wystawa w Muzeum Wojska Polskiego (Eureka/Jedynka)
Wystawę Chrzest Polski można oglądać do 31 lipca
Wystawę "Chrzest Polski" można oglądać do 31 lipcaFoto: PAP/Paweł Supernak

Wystawa "Chrzest Polski" podzielona jest na części. Rozpoczyna ją ekspozycja poświęcona temu, co było przed przyjęciem chrztu, a więc czasom pogańskich bogów. W tej części można zobaczyć, między innymi, słynny obraz Jana Matejki "Przyjęcie chrześcijaństwa", który został efektownie powiększony. Ekspozycję zamyka zaś wybór zabytków przypominających, że religia chrześcijańska jest obecna w naszej historii i naszym życiu do dziś - w odznaczeniach i odznakach, biżuterii patriotycznej zawierającej w swej kompozycji znak krzyża.

- Jest to chyba najtrudniejszy temat w polskim wystawiennictwie historycznym, pokazujemy wydarzenia sprzed 1050 lat. Chrzest dotyczył księcia Mieszka I i wąskiego kręgu jego dworu. Także tych pamiątek już wtedy było niewiele a wiadomo, że historia naszego kraju jest bardzo burzliwa, więc i zachować się one nie mogły w większym komplecie. Powstało więc pytanie, jak wykonać wystawę w dwóch salach muzeum mając nikłe szanse na pozyskanie oryginalnych zabytków w dużej ilości - powiedział w audycji "Eureka" Wojciech Krajewski.

- Wystawa ma cel edukacyjny. Nie jest przeznaczona dla specjalistów epoki, którzy szukają jakiś ciekawostek z ich branży. To wystawa dla przeciętnie obytego z tematem albo mającego niewielkie pojęcie o temacie zwiedzającego. Stwierdziliśmy, że społeczeństwo trzeba edukować w najprostszy sposób - wyjaśnił Krajewski. Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad ekspozycją i co można zobaczyć na wystawie "Chrzest Polski". Patronat nad wystawą objęło Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Wojciech Krajewski (komisarz wystawy "Chrzest Polski")

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 20.12

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykły koncert z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 08:30
2 czerwca, o godz. 20, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się plenerowy koncert muzyki sakralnej.
rozwiń zwiń