Głuchota? Polacy dokonują niemożliwego w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 22:30
- Częściowa głuchota jest dla lekarza znacznie większym wyzwaniem niż całkowita, bo jeśli pacjent w ogóle nie słyszy, to w jakimkolwiek zakresie mu pomożemy - mówi laryngolog prof. Henryk Skarżyński.
Audio
  • Nowoczesne technologie medyczne w laryngologii i immunologii (Eureka/ Jedynka)
Dzięki nowoczesnej technologii można leczyć osoby niedosłyszące i znacznie poprawić jakość ich życia
Dzięki nowoczesnej technologii można leczyć osoby niedosłyszące i znacznie poprawić jakość ich życiaFoto: Glow Images/ East News

Osoba niedosłysząca spotyka się z szeregiem utrudnień w życiu codziennym: w przypadku załatwiania spraw urzędowych, w pracy czy w kolejce do lekarza. - Taki ktoś musi cały czas dopowiadać sobie różne treści, obserwując co się dzieje dookoła i nie mogąc spuścić oka z sytuacji, w jakiej się znalazł - opowiada Małgorzata Jeruzalska, która cierpi na częściową głuchotę. Po wszczepieniu implantów jej życie bardzo się zmieniło.

Prof. Henryk Skarżyński jest autorem polskiej szkoły leczenia częściowej głuchoty, uznawanej na świecie za standard. - Leczenie tego typu przypadków to zachowanie słuchu w zakresie odbioru niskich tonów i uzupełnienie go słuchem elektrycznym. Było to dla nas lekarzy wielkie wyzwanie, bo musieliśmy połączyć sztuczny słuch z naturalnym - przyznaje laryngolog.

W programie mówiliśmy o metodach leczenia częściowej głuchoty, wyjaśniliśmy dlaczego opinia międzynarodowa sceptycznie reagowała na polskie osiągnięcia w tej dziedzinie i czy wczesna diagnoza ubytków słuchu daje szanse na skuteczne leczenie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Henryk Skarżyński (laryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu), Małgorzata Jaruzalska (pacjentka z częściową głuchotą, u której przeprowadzono dwie operacje obustronnego wszczepienia implantów ślimakowych, pedagog w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu), prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 20.00

sm/tj

 

 

Czytaj także

Przepis na zdrowe serce: dieta i ruch!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 10:10
Kardiolodzy z Europy i Stanów Zjednoczonych w marcu spotkali się na kongresie i przedstawili najnowsze osiągnięcia w kardiologii interwencyjnej. Zza oceanu wrócił właśnie prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupuj produkty z pożytecznymi bakteriami!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:00
- Probiotyki to mikroorganizmy, najczęściej bakterie kwasu mlekowego, które odgrywają pozytywną rolę w organizmie człowieka. Mamy niezbite dowody na to, że są one bardzo ważne w żywieniu - mówi prof. Danuta Korożyn-Krajewska z SGGW.
rozwiń zwiń