Polscy licealiści odkrywają tajemnice piramid

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 00:18
- Nasze badania są czysto naukowe, więc nie możemy spekulować na temat tego, jaki będzie ich wynik. Natomiast po cichu liczymy, że nasz model się potwierdzi i dotychczasowe ustalenia dotyczące piramid były błędne - mówi licealista, Kamil Krakowski.
Audio
  • Licealiści z Płocka opowiadają o projekcie prześwietlania piramid mionami (Eureka/ Jedynka)
Ustalenia licealistów z Płocka podważają wcześniejsze ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza. W 1968 r. naukowiec jako pierwszy w historii skanował za pomocą mionów piramidę Chefrena i nie stwierdził tam istnienia nieodkrytego pomieszczenia
Ustalenia licealistów z Płocka podważają wcześniejsze ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza. W 1968 r. naukowiec jako pierwszy w historii skanował za pomocą mionów piramidę Chefrena i nie stwierdził tam istnienia nieodkrytego pomieszczeniaFoto: Pixabay/islam102

Polscy uczniowie pokonali ponad 100 szkół średnich z całego świata i wygrali w konkursie Beam Line For Schools 2016 Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Za sprawą techniki mionu, zbliżonej do radiografii, prześwietlili piramidę Chefrena w Gizie i ustalili, że znajduje się w niej nieznana dotychczas komnata. - Wszystko zależy od tego, co pokażą wyniki pomiarów w CERN. Jeśli się okaże, że mamy rację, to opublikujemy je i zobaczymy co dalej - opowiada uczestniczka zwycięskiego projektu, Ewa Pijus.

Uczestnicy audycji mówili jaka była ich reakcja na wiadomość o wygranej, wyjaśnili w jaki sposób sprawdzą technikę prześwietlania piramid w ośrodku CERN i jakie szanse daje im uczestnictwo w tym prestiżowym konkursie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Janusz Kempa (Politechnika Warszawska, opiekun licealistów), Ewa Pijus (uczennica Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku), Kamil Krakowski (uczeń Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku), Kamil Szymczak (uczeń Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 20.10

sm/tj

 

 

Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów znów pracuje

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:03
W czwartek (12.03) rozpoczął się Run 2, czyli rozruch największego urządzenia na świecie, tzn przyspieszacza cząstek LHC. Był nieczynny od 2013 roku.
rozwiń zwiń