Zdrada aliantów i okoliczności procesu szesnastu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 22:33
- Musimy pamiętać, że już po Jałcie nie chciano słuchać głosu wolnej i niepodległej Polski, lekceważono go. Właśnie to nazywamy zdradą aliantów - mówi historyk, prof. Wiesław Wysocki.
Audio
  • Prof. Wiesław Wysocki mówi o okolicznościach Procesu Szesnastu (Eureka/ Jedynka)
Tablica pamiątkowa przed willą, do której w dniach 27-28 marca 1945, zostali zaproszeni na rozmowy z władzami sowieckimi przywódcy podziemnych władz Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie podstępnie uprowadzeni przez NKWD do Moskwy, gdzie byli bezprawnie więzieni, sądzeni i skazani przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR w dniach 18-21 czerwc
Tablica pamiątkowa przed willą, do której w dniach 27-28 marca 1945, zostali zaproszeni na rozmowy z władzami sowieckimi przywódcy podziemnych władz Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie podstępnie uprowadzeni przez NKWD do Moskwy, gdzie byli bezprawnie więzieni, sądzeni i skazani przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR w dniach 18-21 czerwcFoto: Wikipedia CC lic. 4.0/ Patryk

Obecnie mija 75. rocznica pokazowego procesu politycznego przywódców polskiego państwa podziemnego, znanego jako proces szesnastu. Historyk podkreśla, że na podstawie ustaleń konferencji jałtańskiej Moskwa za przyzwoleniem Zachodu mogła robić, co chciała na terenach Polski po II wojnie światowej. - Ponieważ Rosjanie nie chcieli mieć kontaktu z legalnymi, konstytucyjnymi władzami Rzeczpospolitej, rezydującymi w Londynie i Warszawie, to starali się za wszelką cenę wyeliminować przywódców państwa podziemnego, którzy byli niepokorni i sprzeciwiali się, bo służyli niepodległości Polski - opowiada prof. Wysocki.

Co sprawiło, że pomimo zagrożenia przywódcy państwa podziemnego pojechali do Moskwy? Jak odbywał się proces? Jaka była reakcja państw zachodnich na zaginięcie polskich polityków? Co napisał wówczas George Orwell w obronie Polaków? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego)

Data emisji: 17.06.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/gs

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne fenomenem w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 04:59
Mimo klęski we wrześniu 1939 roku, Polska się nie poddała i stworzyła struktury swojego państwa. - Polskie Państwo Podziemne był fenomenem w okupowanej Europie, który nie zaistniał w żadnym innym kraju - opowiada dr Janusz Gmitruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak byli traktowani polscy oficerowie w niemieckich obozach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:30
Wielu polskich żołnierzy spędziło część lub całą wojnę w niemieckich obozach jenieckich. Jak wyglądał ich los?
rozwiń zwiń